ЕВРОПА ПРЕЛОМИЛА, УВОДЕ НОВЕ ТАКСЕ НА РОБУ ИЗ КИНЕ Највише ће бити погођени Тему и Шеин, ево и како
Европска унија планира да уведе јединствену накнаду од 2 евра на милијарде малих пакета који сваке године пристижу у Унију, углавном из Кине, чиме ће додатно оптеретити интернетске трговце као што су Temu и Shein.
Комесар за трговину Марош Шефчович изјавио је у Европском парламенту да је предложио накнаду за обраду пакета како би се „одговорило на изазове које доноси 4,6 милијарди пошиљки годишње које стижу директно на адресе грађана“. Према нацрту предлога Европске комисије, у који је увид имао Financial Times, накнада од 2 евра примењиваће се на директну продају крајњим корисницима, док ће за пакете који стижу у складишта износити 0,50 евра.
Део прихода од накнаде користиће се за покривање трошкова додатних царинских провера, док ће остатак ићи директно у буџет ЕУ. Више од 90 одсто пошиљки долази из Кине.
Раст броја опасних производа у ЕУ
Ова мера долази након сличног потеза САД-а, који је одлучио да укине свој „de minimis“ режим којим су се пошиљке у вредности мањој од 800 долара изузимале од царина и папирологије.
Први покушај Доналда Трампа да ограничи увоз малих пакета пропао је у фебруару, након што су америчке власти признале да немају капацитете за проверу свих пошиљки. Међутим, Трамп је поново укинуо „de minimis“ 2. маја, уз истовремено снижавање царина које су раније повећане до 120 одсто како би се извршио притисак на Кину током трговинских преговора. Тренутни режим чини куповину јефтиних производа из иностранства скупљом за америчке потрошаче.
У Бриселу је Шефчович пред посланицима изјавио како „огроман талас пакета представља потпуно нови изазов – у погледу контроле, безбедности и осигуравања поштовања стандарда“. Забележен је пораст броја опасних и несагласних производа на тржишту ЕУ, а трговци унутар Уније све чешће се жале на нелојалну конкуренцију.
Шефчович је нагласио да ове пошиљке стварају „огромно оптерећење“ за царинске службенике. „Не бих ову накнаду гледао као порез, већ једноставно као накнаду трошкова коју би требало да плаћају платформе“, додао је.
Према подацима које је прикупио Financial Times, само су Холандија и Белгија, као главна логистичка средишта ЕУ, прошле године примиле више од милијарду пакета.
Морамо успоставити контролу
Ана Кавацини, посланица немачких Зелених и председница парламентарног одбора за унутрашње тржиште, подржала је план.
„Важно је успоставити контролу. То ће подстаћи продавце да се поново окрену складиштима, као што су то чинили пре. Царини је много лакше проверавати узорке из веће пошиљке него појединачне артикле“, изјавила је за FT.
Компаније Temu и Shein за сада нису коментарисале ове најаве.
Очекује се да ће државе чланице ову накнаду укључити у шири пакет реформи царинских правила, који укључује строже контроле и бољу координацију унутар јединственог тржишта. У склопу реформе, ЕУ планира и укидање сопственог „de minimis“ изузећа за пошиљке мање вредности од 150 евра. Тиме би се платформе присилиле да се региструју за ПДВ, чиме би први пут преузеле одговорност за квалитет робе као увозници.
Предлог је прошле недеље Комисији представио комесар за буџет Пјотр Серафин, као једну од опција за повећање прихода унијског буџета.
„Ова накнада неће донети огроман износ, али сваки цент помаже“, рекао је један извор упућен у расправу унутар Комисије. „Уз то, показује иницијативу и решава проблем који многи сматрају озбиљним.“