ГАЗДИНСТВИМА 450 МИЛИОНА ДИНАРА ЗА ОПРЕМУ И СИСТЕМЕ НАВОДЊАВАЊА Покрајина поделила уговоре о подстицајима
Покрајински секетаријат за пољопривреду, водопривреду и шумарство уручио је уговоре пољопривредним газдинствима о подстицаја за наводњавање пољопривредних површина како би се ублажиле климатске промене и одржали приноси биљних кулутра.
Овај подстицај је најважнији за пољопривредна газдинства због, из године у годину све сушнијих и топлијих годишњих доба посебно у летњем периоду.
459 пољопорвредна газдинства добило новац до 70 одсто трошкова за наводњавање поља
Помoћник покрајинског секрeтара за пољопривреду Младен Петреш навео је да је Покрајина обезбедила 450 милиона динара за инвестиције довођења воде до њива, и да су и пољопривредници у инвестиционом улагању наводњавања учествовали сопственим новцем у висини од 366 милиона динара.
- Покрајина конкурсом у куповини опреме и система за наводњавање учествује до 70 одсто у трошковима - казао је Петреш наводећи да је новац путем конкурса ове године добило 459 пољопривредних задинстава.
У протеклих пет година Покрајина је обезбедила две милијарде динара за наводњавање и побољшање водног, ваздушног и топлотног режима биљака на подручју АП Војводине.
-И наредних година намера нам је да обезбедимо што више новца за ова инвестициона улагање јер је вода постала важан ресуср у пољопривредној производњи-рекао је Петреш који је и уручио уговре пољопривредним произвођачима. Потписивањем уговора присуствало је 50 пољопривредника, а наредних дана уговоре треба да потишу сва газдинства која су прошла услове покрајинског конкурса.
За пет година две милијарде динара
У протеклих пет година Покрајина је обезбедила две милијарде динара за наводњавање и побољшање водног, ваздушног и топлотног режима биљака на подручју АП Војводине.
-И наредних година намера нам је да обезбедимо што више новца за ова инвестициона улагање јер је вода постала важан ресуср у пољопривредној производњи-рекао је покрајински секретар за пољопровреду Младен Петреш, који је и уручио уговре пољопривредним произвођачима. Потписивањем уговора присуствало је 50 пољопривредника, а наредних дана уговоре треба да потишу сва газдинства која су прошла услове покрајинског конкурса.
Вишња Ковачевић из Будисаве добила је подстицај за наводњавање јабука. Није први пут добила подстицај и задовољна је како Покрајина настоји на реши проблем климатксих промена довођењем воде у воћњаке и њиве уопште.
- Гајимо сорте златни делишес, ”грени смит” и ”пинк леди” и очекујемо да берба крене почетком септембра. Има оштетећног рода од мраза и леда, али очекујемо солидну годину, јер систем кап по кап практично не искључујем. Овај подстицај искористићемо да увећамо површине под наводњавањем.
366 милиона динара износи улог пољопривредних газдинстава
Ива Славка из Савиног села бави се повртарством и ратарством. Неколико година гаји лубенице и кукуруз и обе културе наводњава систем кап по кап. Новац од Покрјаине газдинсту ће помоћи да финансијски лакше поднесе трошкове увећавања површина под системом за наводњавање.
- Година за нас није лоша, са лубеницама смо за сада задовољни, заливали смо их, а системом кап по кап заливамо и кукуруз. И новац од Покрајине искористићемо да наводњавање проширимо на још веће површине - казала је Ива Славка.
Александра Дудаш из Руског Крстура бави се производњом паприке - ”слоново уво”. Газдинство се бави и ратарством, сеје кукуруз, пшеницу и сунцокрет. Паприку наводњавају системом кап по кап а ратарске културе још не, и то им је план у будућности да што више њива наводњава.
- Трудимо се да одржимо производњу, али тешко, посебно је тешко одржати производњу паприке која воли воду. Ратарске културе још не наводњавамо али с обзиром на то каква је суша и врућине без наводњавања у блиској будућности неће успевати. Остаћемо без примарних биљака и зато су улагања у наводњавање преко потребна.
З. Делић