Само нам још то треба! НОВА ПРЕТЊА ЗА СТОЧАРЕ У Словенији потврђена болест плавог језика ЕВО КАКО ПРЕПОЗНАТИ СИМПТОМЕ
Уз афричку свињску кугу са којом се боре сточари на домаћем терену и околним државама, али и антракс који је потврђен у суседној Хрватској, из Словеније долази вест о појави још једне заразне болести.
Њихово надлежно ветеринарско тело обавестило је о службеној потврди болести плавог језика код оваца- серотип 8.
Како наводе из хрватског Министарства пољопривреде, шумарства и рибарства, на болест се посумњало на основу клиничких знакова код оваца на два објекта у Општини Илирска Бистрица, а резултати лабораторијских претраживања спроведени од стране Националног ветеринарског института службено су потврдили вирус.
Прва појава у Словенији
"Ради се о првој појави серотипа 8 у Словенији", истичу.
Према службеним подацима, током 2025. године избијање болести плавог језика- серотипа 8 пријавиле су Грчка, Северна Македонија, Италија, Португал, Шпанија, а исти је током 2024 . потврђен и на подручју Швајцарске.
БПЈ је, описују, вирусна, не-контагиозна заразна болест домаћих (овце, козе и говеда) и дивљих преживара. Не преноси се контактом између животиња већ вирус преносе комарци (род Цулицоидес). Од болести плавог језика не обољевају људи. Зависно од серотипа клинички знакови најчешћи су и најизраженији код оваца, док код говеда и коза по правилу настаје скривена инфекција без видљивих знакова обољења.
Код оваца се, наводи хрватска Управа ветеринарства, болест може појавити у акутном, субакутном и асимптоматског (инапарентном) облику зависно од вируленције соја вируса, осетљивости расе и стреса. У типичном облику прво се појављује повишена температура, 41 до 42 о Ц, која просечно траје од шест до седам дана, а може трајати и од два до 11 дана. Често се појави умерено повишена температура која је једини знак инапарентног облика болести. У акутном облику болести убрзано дисање се појави истовремено са температуром или чак дан раније.
Други или трећи дан уочава се хиперемија слузница усне шупљине и носа уз појачано слињење те серозни исцедак из носа и очију који постаје мукопурулентан или има примеса крви. Исцедак се накнадно осуши и претвара у красте. Такође се примећују екскоријације слузнице усне шупљине, а након тога едем језика, усана, лица, капака и ушију. У ретким случајевима болести језик може толико да натекне да не може стати у усну шупљину и поприми плаву боју по чему је БПЈ и добила име.
Симптоми болести
Код говеда настаје инапарентна инфекција без видљивих клиничких знакова. Тек у ретким случајевима појаве се и клинички симптоми. Болест најчешће прати изражен пад млечности, а може се појавити хиперемија, пуцање коже и стварање краста на сисама.
Код коза је карактеристична инапарентна инфекција слична оној код говеда. Клинички знакови примећени код коза су: повишена температура, отицање усана, хиперемија усне слузнице и слињење. Уочени су и слабост, побачаји, абнормалности плодова, кератокоњуктивитис, пнеумонија и натечени зглобови.
"Подсећамо субјекте који држе говеда, овце и козе да у случају појаве клиничких знакова који упућују на ову болест о томе одмах обавесте свог ветеринара те да на објектима примењују све потребне агротехничке мере којима се позитивно утиче на сузбијање комараца рода Цулицоидес, преносника ове вирусне заразне болести", упозоравају.