НОВА ШАНСА ЗА ПОЉОПРИВРЕДНИКЕ Држава дели 4,5 милијарди динара за јагњад, јунад и товне свиње; ЕВО КАКО ДО НОВЦА
Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде објавило је Јавни позив за подношење захтева за остваривање права на подстицаје у сточарству за тов јунади, свиња, јагњади и јаради за 2025. годину.
Сви регистровани носиоци комерцијалних породичних пољопривредних газдинстава, као и предузетници и правна лица, могу поднети захтеве у периоду од 21. маја до 20. јуна 2025. године, искључиво електронским путем, путем платформе еАграр.
Подстицаји су утврђени у следећим износима: 22.000 динара по товном јунету, 3.000 динара по товном јагњету или јарету и 1.500 динара по товној свињи.
Сви регистровани носиоци комерцијалних породичних пољопривредних газдинстава, као и предузетници и правна лица, могу поднети захтеве
Укупна средства која су на располагању сточарима по овом позиву износе 4,5 милијарди динара, а за газдинства која се налазе у подручјима са отежаним условима рада у пољопривреди у Јабланичком, Топличком и Пчињском округу подстицај се увећава за 10 одсто.
Министар пољопривреде Драган Гламочић изјавио је да је мноштво јавних позива за пољопривреднике расписано у току 92. међународног пољопривредног сајма, али да је посебан циљ министарства повећање потрошње млека и домаћих млечних производа.
„Прво смо расписали правилник о кредитима са субвенционисаном каматном стопом, што значи да су најповољнији услови за жене, младе и све оне који живе у руралним подручјима”, рекао је Гламочић.
Према његовим речима, каматна стопа за те групе је један одсто.
„То нема нигде на тржишту. Кредити су са роком доспећа три до пет година, може да се купи све, од машина, стоке, чак је за минерална ђубрива каматна стопа нула”, казао је Гламочић.
Како до новца?
Захтев се подноси посебно за сваку врсту товних грла, уз обавезно навођење идентификационих бројева животиња (ушне маркице), као и прилоге којима се потврђује предаја животиња кланицама, извоз или упућивање на територију АП КиМ.
Подносиоци који држе грла у закупљеним објектима или преко кооперантских уговора морају приложити и оверене уговоре. Процес подношења захтева и провера документације вршиће се искључиво електронски, а техничку подршку пружају овлашћени саветодавци, локалне самоуправе и Управа за аграрна плаћања, пише на сајту ресорног министарства.
Министар пољопривреде објаснио је и да се нада да кад се кредити пусте, да ће бити ангажовано више од 20 милијарди динара средстава. „Расписали смо и јавне позиве за пчеле, знамо да је година била тешка за пчеларе, за товна грла, за њих имамо више од четири милијарде динара”, објаснио је министар. Министар пољопривреде рекао је да постоји расписан конкурс и за опремање инфраструктурних објеката у селима до 10.000 становника, у вредности од 35 милиона динара. „Определили смо се за мала места, за изградњу путева, водовод. То све значи да млади остану да живе на селу”, рекао је министар пољопривреде.