ПРВО ПРЖИЛО ПА ОЛУЈА, А ОНДА ЈОШ И МРАЗ Шљива на издисају, корнишона ни за туршију
Сушна година и екстремни временски услови узели су данак српској пољопривреди – род воћа и поврћа преполовљен је у односу на прошлу годину, док цене на тржишту бележе рекордне вредности.
- Берба је почела, а ми немамо укупно око 40 одсто рода. Рани мразеви и град су узели свој данак и вишеструко смањили приносе. Прошле године су откупљивачи бирали и по крупноћи и по квалитету, ове године узимају све, само да има шљиве. Код већине је јако слабо родила. Због све чешћих временских неприлика размишљам и да смањим површине под шљивом - наводи за Рину воћар Ђорђе Марковић.
После свих климатских непогода које су погодиле наше пољопривреднике, било је очекивано да откупне цене расту, посебно јер је доста врста воћа дефицитарно на тржишту.
- Код шљиве је ситуација врло критична због неколико мразева у периоду цветања. Прве цене сорте лепотица већ достижу 100 динара по килограму, што показује колико је род угрожен и дефицитаран - каже агроекономиста Милош Вујсић.
Према његовим речима, малинари ове године не истичу цену као кључни проблем, већ брину како да уопште произведу род у оваквим условима и страхују за приносе и наредне сезоне.
Проблеми нису заобишли ни повртаре - високе температуре изнад 35°Ц довеле су до уништавања цветова и смањеног приноса. Производња корнишона прошле године већ је била угрожена, а слични проблеми се настављају и код других повртарских култура.
- Чак и код гајења светски признатих хибрида, високе температуре озбиљно отежавају оплодњу, што се директно одражава на приносе и стабилност производње - упозорава Вујсић.