Амбасадор:Српски грађани на време напустили Иран

ТЕХЕРАН: Држављани Србије који су се затекли у Ирану, када су регистровани први случајеви корона вируса у тој земљи, враћени су у Србију одмах по избијању епидемије, каже амбасадор Србије у Ирану Драган Тодоровић .
Аmbasador Srbije u Iranu Dragan Todorović Foto: Tanjug/video
Фото: Амбасадор Србије у Ирану Драган Тодоровић Фото: Танјуг/видео

Он истиче да та земља, која је уз Кину и Италију у почетку била жариште Ковида 19, улази у девету недељу епидемије са падом броја заражених и умрлих, али и као једна од земаља са највећим бројем излечених од корона вируса.

Тодоровић каже да је у Ирану остало само двоје наших држављана, који су здрави и нису заражени Ковидом 19, и којима није проблем да остану у тој земљи, док су остали враћени у Србију одмах по избијању епидемије.

"Немамо проблем са нашим грађанима. Имали смо 30-40 наших грађана, сви су отишли. Имајући искуство из Либије, првог дана када се појавио проблем са вирусом, предузели све мере и данас немамо проблема са грађанима", рекао је Тодоровић за Тањуг.

Подсећа да је у Ирану 19. фебруара објављена прва информација да је двоје људи умрло у граду Кому због Ковида 19, и да су одмах позвали све наше људе који су у Ирану боравили пословно, спортски радници, неки су радили за стране, а неки за наше компаније, док је било и оних који су у тој земљи били приватнои саветовали им да напусте земљу, што је пре могуће.

"Сви су они, неки уз нашу помоћ, неки уз помоћ послодаваца , напустили Иран у најбрже могуће време", рекао је Тодоровић и додао да је Иран омогућио свима који су остали у тој земљи, а истекле су им визе, да остану дуже без проблема, као и да они који су отишли из Ирана због епидемије, неће имати проблема и моћи ће да се врате у ту земљу и наставе да раде.

Додао је да је Иран пријатељска земља и да Иранци прате развој ситуације у Србији, као и да су са великим симпатијама примили то што је Београд био два дана осветљен у бојама иранске заставе, а шеф српске дипломатије Ивица Дачић у разговору са иранским колегом Мухамедом Зарифом изразио подршку српског народа.

За Иран је, како каже, до сада била најтежа шеста седмица у којој је регистровано 19. 794 заражених, док је у тој недељи на дневном нивоу забележено између 120 и 150 преминулих У последња 24 сата у Ирану је преминуло 98 оболелих од Ковида 19 што је, каже Тодоровић, најмањи број преминулих у последњих месец и по, а од почетка епидемије у Ирану ј заражено 74. 877 особа, преминуло 4. 683 што ја до сада излечено 48. 129 пацијената, односно око 64 одсто, што ту земљу, истиче амбасадор, сврстава у земље са највећим бројем излечених.

Тодоровић напомиње да је Иран још увек најугроженија земља корона вирусом на Блиском истоку, а висок проценат излечених објашњава развијеном базичном здравственом заштитом, односно, великим бројем здравствених установа у целој земљи.

У више од 50 лабораторија које се налазе у свакој провинцији дневно се тестира између 10.000 и 15.000 особа, а план је да се достигне 20.000 тестираних,а истиче да су носиоци борбе против корона вируса иранско министарство здравља и Институт Пастер, као и да је укључен велики број волонтерских тимова. У Ирану су, додаје, у неколико корака предузимане мере заштите које у тој земљи називају ''''паметним дистанцирањем''''.

''''Није забрањен рад продавница нити кретање грађана, али је 26. марта забрањено да се путује из града у град, из провинције у провинцију'''', наводи амбасадор и додаје да се очекује да ће се после 20.априла, када престаје забрана путовања између градова и провинција, у Техеран слити велики број људи због чега је, каже Тодоровић, издата препорука да се уместо јавног градског превоза да се користе приватни или такси превоз да би се, каже, што више избегли контакти међу људима.

Иако има веома развијен здравствени систем, епидемија корона вируса била је изненађење и за Иран, недостајало је опреме, а помогли су Кина, Јужна Кореја, Катар, ЕУ. . .

У Ирану има око 750 болница, са око 9.000 кревета, док, као што је случај и у Србији, војска помаже у свему, па је направила одређене болнице у које се смештају оболели и веома је ангажована, а почела је да производи тестове за врло брзо откривање вируса, као и другу опрему за борбу против Ковида 19.", наводи Тодоровић

Он додаје да се Иран све више оријентише на домаћу производњу заштитних маски, рукавица, тестова, средстава за дезинфекцију, а чак су. каже, почели да производе све веће количине алкохола. Напомиње да се Иран истовремено суочава са економским проблемима будући да је, подсећа амбасадор, Иран под санкцијама САД-а, а оне каже, у великој мери утиче на набавку опреме и лекова без обзира што то није на списку забрањене робе коју Иран може да увози.

Указује да је иранска спољна политика, и иначе, па и сада, највише ангажована ка томе да покаже свету да Иран трпи велике штете управо у химанитарном смислу, због санкција САД.

Тодоровић је истакао да је направљен велики корак пре неколико дана, па је сума од 1,6 милијарди долара, која је била блокирана због америчких санкција, у Луксембургу, сада одблокирана и ослобођена, и у великој мери служити у борби против вируса. Наводи да је држава одлучила да од 11. априла дозволи одређеним делатностима "ниског ризика" да почну поново да раде, те да су предвиђене одређене олакшице за приватне компаније, као и за људе који немају стална примања. Како каже, тражи се "средња линија" - између заштите људи од вируса, и заштите људи од економских проблема. "Држава је одвојила одређену суму која је намењена за помоћ људима, приватним предузећима, а сума од 1,6 млрд долара ће помоћи држави да преброди бар један део проблема које има у овом тренутку", рекао је Тодоровић.

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести