БИЦИКЛОМ КРОЗ ВОЈВОДИНУ: ЗМАЈЕВО (2) Хајнрих се после 75 година поново напио „жуте воде”

Преко пута православне цркве у центру Змајева налази се чесма чувене “жуте воде” (немају само Бечејци “жуту воду”) по којој је ово место постало надалеко познато. Озидану чесму, из које тече ова вода, селу је даривала Кристина Матијашевић, о чему сведочи мермерна плоча.
а
Фото: Народно купатило у поредратном Пашићеву

Недавно је у Змајеву после 75 година избивања боравио др Хајнрих Верле из Немачке. Он је у овом селу, које се тада звало Пашићево, живео до 1944. године, кад је с родитељима, као шестогодишњак, морао да напусти завичај својих предака, Подунавских Немаца. 

– Било ми је много тешко кад сам на завршетку Другог светског рата одлазио у Немачку, јер сам остао без својих другара, куће и села, које сам неизмерно волео. Нисам заборавио ниједан кутак у којем сам био срећан. Све ове године лечио сам носталгију тако што сам супрузи, деци и унуцима стално причао о Пашићеву. На крају сам их, ево, довео да виде где сам рођен, а ја сам утолио жељу да у својој 81. години још једном будем у својој првој породичној кући! – испричао је доктор Верле.

Са њим су из Карлсруеа у Змајево дошли супруга Хелга, син Михаел, снаха Ингрид и унуке Макси и Марлена. Кренули су на пут кад су на рачунару преко сателитских снимака “пронашли” Хајнрихову кућу у Змајеву, а стигли су посредством агенције из Новог Сада.

– Нисмо очекивали да ће нас у татином родном селу било ко сачекати. Зато смо се веома изненадили кад нам је у сусрет пошла група пријатних људи, који су нам пожелели добродошлицу. То нам је огрејало срца! – рекао је син Михаел.

Фото: Хајнрих Верле у посети родној кући

Пријем за госте из Немачке приредили су представници Месне заједнице Змајево, Рајко Марјановић и Бата Ботић. Емоције су преплавиле др Верлеа и његове најрођеније кад су стигли пред кућу у којој је Хајнрих провео прве године живота. Он је испруженом руком дотакао дрвену ајнфорт капију свог детињства, заплакао и пољубио је, а потом са фамилијом ушао у кућу, у којој сада станује Драган Ракић са супругом. Ракићи су угостили Верлеове као своје најмилије.

Хајнрих је са својима шетао по дворишту и кроз кућу, присећајући се распореда просторија и свих детаља свог некадашњег дома. Историја је учинила да буде гост у својој бившој кући, али Хајнрих каже да ништа није могло да “исели” Пашићево из његовог срца. У време кад је Хајнрих живео у Пашићеву, село се могло похвалити и чувеном термалном бањом, од које је остала чесма лековите сумпорне воде у центру Змајева. И на том су се „извору” гости из Немачке окрепили, а др Верле је приде наточио флашу чувене “жуте воде” и понео је у Карлсруе, да га подсећа на родно село.

Фото: Чесму је даривала Кристина Матијашевић

У центру села је и парк, нажалост данас прилично запуштен, у којем се налази импресивни споменик борцима НОБ-а. На плочи испод великог кипа партизана с подигнутим рукама (у једној је пушка) стоје стихови: “За слободу ја сам се био, за слободу већу за људску срећу. За живот са њом сам снио, у борби ја сам пао. За живот - живот сам дао!” У потпису: Палим борцима и жртвама фашистичког терора у Народној револуцији 1941-1945. Народ Змајева.


Стаза здравља уз Јегричку

Парк природе „Јегричка” је заштићено подручје које се простире и кроз село, а на приобаљу ове реке је пре седам година направљена “Стаза здравља”. Тих 90 метара уређеног простора се налази у самом центру села иза месне заједнице и предшколске установе и мештанима је постала редовна траса за шетање. Стаза је направљена искључиво од природних материјала, како се не би нарушавао екосистем, а приликом израде се водило рачуна о очувању аутохтоних врста овог заштићеног парка природе и едукацији локалног становништва о његовом значају.


Поред парка налази се велики бетонски објекат који је потпуно напуштен и девастиран. Изнад разбијених прозора и врата стоји натпис “Кафе-пицерија Вук”. У унутрашњости се још може видети разбацан инвентор, па чак И нешто документације. Заустављам једног мештанина који одмахује руком и каже како с тим објектом нема среће и да је већ дуго напуштен. Прича и да је пре десетак година село било на удару лопова, па је готово свака трећа кућа била опљачкана. Крало се све од кафе-апарата у локалима до нафте из трактора. А најбиразнији случај је онај када су једном Змајевчану за време крсне славе украли – прасе с ражња.

Да није све тако црно, сведочи и позив да дођем у Змајево на православни Бадњи дан, 6. Јануара, када готово цело село учествује у поворци на фијакерима, запрежним колима, тракторима, мотоциклима - ко шта има. Све се завршава испред православне цркве паљењем бадњака. Док излазим из села према Бачком Добром Пољу наилазим на Железничку станицу “Змајево”. Станица се реновира заједно са пругом, која у деоници између Новог Сада и Суботице треба да постане “брза” као и она ка Београду.

Роберт Чобан

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести