Болница остала без БСГ вакцине за терапију рака, нема лека за оболеле од карцинома бешике

Новосађанин Б. В. лечи се од септембра претпрошле године од рака мокраћне бешике, али му је пре два месеца обустављена терапија. У болници му је речено да нема бе-се-же вакцине коју он добија у терапији, те да је купи негде у апотеци и донесе.
vakcina,  izvor:pixabay
Фото: pixabay.com

Овом човеку су у болници рекли како вакцину производи Институт за вирусологију, вакцине и серуме „Торлак’’, али да је тренутно не прави. Међутим, у овој установи је за “Дневник” речено да имају ову вакцину, као и да могу произведу и испоруче потребне дозе. Са друге стране, у Републичком фонду за здравствено осигурање су нам рекли како је лек стигао прошле седмице у Србију и да здравствене установе “треба да га набаве”.

- У апотекама је паковање те вакцине 340 евра, што ја немам. И супруга и ја имамо карцином и по томе смо јединствени у Србији. Оперисан сам приватно, јер сам у државној болници морао дуго да чекам. Све прегледе, снимања, магнетну резонанцу радим приватно, а само терапију добијам у болници. Не могу још и вакцину да платим, јер смо и супруга и ја пензионери - испричао је овај Новосађанин за “Дневник”.

До сада је добио 19 доза вакцине и потребно му је још 11, али не зна да ли ће их и добити. Терапију прима у Клиници за урологију Универзитетског клиничког центра Војводине, а каже како му је тамо речено да на тржишту нема вакцина и да их Институт за вирусологију, вакцине и серуме “Торлак” не производи.

- Распитивао сам се и у другим центрима, али нигде нама вакцине. У почетку сам терапију добијао недељно, па једном у две недеље, а сада треба да је добијам месечно. Мени живот зависи од тога, а не знам хоћу ли добити лек - очајан је овај Новосађанин.


Иста ситуација пре шест година

Исту ситуацију су имали пацијенти и пре шест година, када су оболели од рака бешике такође остали без лека, односно када такође није било бе-се-же вакцине. О томе је “Дневник” писао у априлу 2016. године. Тада је једна Новосађанка покушавала да дође до бе-се-же вакцине и по апотекама, али је ни тамо није било, као и у другим местима и градовима.


У РЗФО је “Дневнику” речено како како је “привремена несташица лека била на светском нивоу због активне супстанце”.

- Лек је прошле недеље стигао у Србију, а набавку овог лека спроводе саме здравствене установе које обезбеђују лек - навео је у одговору портпарол РЗФО Немања Великић.

Институт за вирусологију, вакцине и серуме „Торлак’’ је национални произвођач вакцина, који између осталих поседује и дозволу за производњу и промет за лек БЦГ вакцина лиофилизована, речено нам је у овој установи. Како објашњавају, у упутству за употребу лека наводи се да је ова вакцина намењена за активну имунизацију све новорођенчади и високоризичне деце у циљу спречавања тешких клиничких облика туберкулозе, као и за активну имунизацију одраслих особа са високим ризиком за развој туберкулозе. Ова вакцина је укључена у Календар обавезне активне имунизације и набавља од произвођача лека Института „Торлак“.

 - Институт „Торлак“ тренутно располаже са оптималним залихама вакцине БЦГ вакцина лиофилизована које су довољне за испуњење свих уговором преузетих обавеза за текућу годину. Напомињемо да прописивање терапија и употреба лека БЦГ вакцина лиофилизована у друге сврхе није у надлежности Института за вирусологију, вакцине и серуме „Торлак“ него за то овлашћених лица и институција. Уколико ова лица искажу своје стручно мишљење и тражњу за додатним количинама БЦГ вакцина лиофилизована, Институт је у могућности да испланира и произведе исте с обзиром да поседује дугогодишње искуство, технологију и стручно особље за производњу овог лека - наводе у “Торлаку”.

Универзитетски клинички центар Војводине нам није одговорио на питања, те остаје нејасно због чега немају бе-се-же вакцину, јер у РФЗО наводе да здравствене установе треба да је набаве, пошто је лек стигао у нашу земљу, а у “Торлаку” кажу да имају ову вакцину.

Када је раније био недостатак овог лека, у највећој покрајинској болници нам је речено да се БСГ вакцина даје након операције површних тумора мокраћне бешике, како би се предупредио рецидив, односно поновна појава тумора. Примање вакцине се одвија по различитим протоколима који подразумевају и периоде када се вакцина не прима.

- Нередовно примање вакцине може да повећа шансу за рецидив болести - рекли су тада у Клиничком центру Војводине.

Љубица Петровић

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести