Цуцић: Иако се решава – стамбено питање и даље проблем

БЕОГРАД: Поводом Светског дана избеглица комесар за избеглице Владимир Цуцић упозорава да избеглица без решеног стамбеног питања остаје веома много, али да ће сада тај број ипак бити за 7.000 породица мањи. 
komesar za izbeglice Vladimir Cucić  Foto:rts.rs
Фото: rts.rs

На сваких 113 људи у свету, један човек је присилно расељен, а сваког минута 20 особа буде приморано да напусти дом – статистика је на коју се подсећа сваког 20. јуна.На питање да ли избеглице које су у Србију дошле пре више од 20 година још размишљају о повратку у Хрватску и БиХ, Цуцић одговара да све зависи од економског аспекта.

"Ми, осим на Космету, немамо сигурносни аспект као проблем. Али од чега ће да се живи? Ми ћемо кроз регионални стамбени програм решити питање око 200 породица повратника у Хрватској, можда и скоро 600 породица у БиХ", рекао је Цуцић гостујући у Дневнику РТС-а.Они који су остали у Србији остали су у програму стамбеног збрињавања. 

Ових дана и 2.000. породица треба да буде усељена."До краја године још 1.800 породица из тог фундуса треба да добије подршку за неко од стамбених решења. Неко их је расељавао, ми их усељавамо. Буџет Републике Србије веома озбиљно прати програм, практично смо поделили средства ових дана – око 800 до 900 решења за избеглице и око 1.000 за интерно расељене", напоменуо је Цуцић.

Интерно расељена лица са Косова и Метохије нису у овом програму. О њима се води рацуна искључиво из буџета Републике Србије."Министарство за повратак у којем је министар Србин и потпредседник владе воде рацуна, али су та средства лимитирана. Ми побољшавамо услове становања оних који су овде током интерног расељења, али слицан програм у овом моменту не постоји", указао је Цуцић.

Избеглица без решеног стамбеног питања остаје веома много, упозорава Цуцић, иако це сада тај број бити за 7.000 породица мањи."Наставићемо као и до сада, што директно и кроз ИПА фондове, али највећим делом уз подршку буџета и локалних самоуправа, али и револвингом. Ова средства и станови који се дају морају да буду откупљени по веома повољној цени. Средства која се тако прикупе ће опет да се улажу у исте сврхе", објаснио је комесар.

Није довољно само стамбено збрињавање, већ и да избеглице поврате своја права на имовину и пензију, у земљама из којих су избегли.Овде су потребе, а тамо су права, каже Цуцић. Кроз Србију пролазе мигранти на путу ка Западној Европи, која разматра како да се заштити од њих.

Разматра се и локација за избеглицки камп, а у том контексту се спомиње и Србија,а тим поводом Цуцић каже:

"Србија је толико тога уцинила да заштити не само своје границе, можемо да будемо поносни на војску и полицију, јер смо заштитили Европу много више него неке цланице. Морамо да будемо јако опрезни. Никада нисте начисто, био сам убеђен пре два месеца да ће рута нестати. Она је сада у границама у оквиру којих је лако контролисати. Остаје питање шта је са онима који су у ЕУ, а нежељени су."

Он је додао да не верује да би Србија могла да буде повратна станица.

EUR/RSD 117.1415
Најновије вести