Да цена одрастања не буде горко животно искуство

НОВИ САД: Бројна питања и недоумице муче младе људе на уласку у пубертет, када им се тела мењају, а они постају полно зрели. Често немају с ким да разговарају, те решење траже на интернету, али одговори које ту пронађу неретко су погрешни.
zoran gojkovic
Фото: Dnevnik.rs

О трудноћи, полно преносивим болестима, контрацепцији, ступању у сексуалне односе сада могу да добију праве информације од наших најпризнатијих стручњака. Покрајински секретаријат за здравство направио је сајт “Не жури” (nezuri.rs), а како најављује покрајински секретар за здравство доцент др Зоран Гојковић од идуће недеље војвођанске основне и средње школе добиће плакате са информацијама о овој интернет платформи.

Покрајински секретар задужен за здравство доцент др Зоран Гојковић каже како тренутно постоје различита размишљања у вези демографске политике, али се често заборавља чињеница, па и констатација, да је основ за демографску политику репродуктивно здравље грађана, поготово младих особа.

„Стравичан је податак да свака шеста жена у Србији до своје 19. године има један прекид трудноће. У Србији смо током 2016. године имали 16.000 малолетничких трудноћа, а у 90 одсто случајева то је завршено абортусом, што са собом носи озбиљне здравствене проблеме и велико је питање да ли ће те жене касније моћи да се остваре у родитељској улози. Због тога је необично важно да према младим генерацијама не будемо само критички настројени, него да им дарујемо знање и будемо узори и да цена њиховог одрастања не буде болно и горко животно искуство“, каже за “Дневник” покрајински секретар за здравство доцент др Зоран Гојковић.

Стога је крајем прошле године Секретаријат реализовао пројекат “Не жури” и направио сајт у којем кроз 20 кратких филмова најеминентнији стручњаци из области здравства, социјалне заштите, педагози и психолози, образују младе о првим сексуалним односима, могућим последицама, полно преносивим болестима и другим темама.

„Одрастање и улазак у свет одраслих, пубертет и адолесценција, доба су које са собом носи промене које је неопходно испратити и ваљано усмерити, јер у супротном остају последице за цео живот. Породица је право место на којем деца добију све одговоре и уточиште кад им је потребно да знају да је неко увек ту уз њих. На жалост, сведоци смо да је све мање времена које унутар породице можемо да посветимо једни другима, првенствено родитељи према деци, а питања одрастања су све комплекснија“, оцењује др Гојковић.

Интернет платфома „nezuri.rs” садржи управо оно што је неопходно за основно сексуално образовање, за спречавање последица које често остају за цео живот и представљају озбиљан не само здравствени, него и психолошки, социјални и економски проблем

Данас није тешко доћи до информације, али се поставља питање колико је та информација ваљана и колико можемо да се ослонимо на њу.

„Сексуално образовање је историјски гледано велика табу тема и држава је годинама покушавала да преко саветовалишта за младе, која и данас постоје, пружи квалитетну информацију и образује младе нараштаје. Међутим, времена су се променила и имамо ситуацију да и поред присуства различитих државних институција, младе особе у њих слабо залазе, а основне информације које добијају су преко друштвених мрежа и интернет медија, што је често непроверено, а некад и апсолутно нетачно“, сматра др Гојковић.

Интернет платфома “nezuri.rs” садржи управо оно што је неопходно за основно сексуално образовање, за спречавање последица које често остају за цео живот и представљају озбиљан не само здравствени, него и психолошки, социјални и економски проблем.

„У пројекат се укључује и Покрајински секретаријат за образовање, прописе, управу и националне мањине-националне заједнице. Они ће свим основним и средњим школама на територији Војводине доставити информацију о постојању ове интернет платформе, као и плакате који ће бити на видном месту у школама и информисати ученике о пројекту. Од наредне седмице почиње дистрибуција плаката по војвођанским школама“, открива др Гојковић и најављује да ће у сарадњи са Министарством просвете, науке и технолошког развоја иста информација бити пренета и ученицима основних и средњих школа на територији целе Србије.

Снимљени филмови намењени су младим особама, те стога укључује њима доступне технологије и сваки филмски материјал је адекватно припремљен и разумљив за адолесценте. Секретар за здравство поручује да филмове могу да погледају и старије особе, као и родитељи заједно са децом, те да о томе разговарају.

Љубица Петровић

EUR/RSD 117.1131
Најновије вести