Данас је Богојављење

Велики хришћански празник, Богојављење, слави откровење Исуса Христа као Бога Сина. Један је од петнаест највећих хришћанских празника. По хришћанском веровању, 30. године наше ере Исус Христос је као дрводеља живео са својом мајком Маријом и њеним мужем Јосифом, а тада је позвао је Јована Претечу да га крсти у реци Јордан. По Библији, одмах по крштењу отворило се небо, и зачуо се глас Бога Оца који је објавио да је Исус син његов.
1
Фото: Youtube Printscreen

У том тренутку на Исусово раме слетео је Свети дух у обличју голуба. Овим крштењем Исус је означио почетак своје мисије и проповеди.

Код Срба се од давнина Богојављање слави веома живописно. Верује се да се на тај дан, у поноћ, отварају небеса и да се тада свака жеља може испунити. Богојављањем се завршава божићно светковање, па су у неким крајевима Србије до овог дана ишле поворке коледара или коринђаша, као и вертепаша и водичара. У народу се овај дан зове још и Водице или Водокршће, управо по називу поворке. На овај дан се освећује вода за коју се верује да је лековита и чудотворна. Зато се и назива се богојављенска вода.

Широм Србије данас ће бити организована традиционална пливања за часни крст. Плива се 33 метра, што симболизује број година живота Исуса Христа. Централна манифестација пливања за часни крст у Београду организована је Земунском кеју. Предвиђено је да пливачи који учествују у Богојављенској трци не могу да имају мање од 18 и више од 50 година. Обележавање Богојављења и традиционално, јубиларно 20. пливање за часни крст биће одржано и на Ади Циганлији, као и на Дорћолу, а очекује се укупно око 120 пливача.

Традиционално пливање за часни крст, одржаће се у Ћуприји у Великој Морави. Крст ће у Велику Мораву у Ћуприји бити спуштен с моста, а пливачи ће кренути из парка крај Мораве. Јагодинци ће за часни крст пливати, по традицији на Багрданском језеру. У Чачку је за вађење залеђеног Богојављенског крста из Западне Мораве пријављено 110 такмичара, међу којима су и три девојке, најавио је Спортски центар Младост који организује манифестацију.

На Пештерској висоравни коју називају и српски Сибир у петак ће први пут за часни крст запливати 14 такмичара од којих је једна девојка. Пливање за часни крст организује се и у Власотинцу, Крушевцу, Сремској Каменици, као и многим другим градовима широм Србије.

У Ваљеву први пут неће бити организовано такмичење за часни крст код бране на реци Градац зато што су прошле године снажне бујице напуниле брану земљом и другим отпацима.

И. В

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести