Др Бјелица: Не постоје докази о преносу Ковид-19 на плод

У времену пандемије вирусом корона, многе жене које су трудне, страхују, како за себе, тако и за свој плод.
 Dr Artur Bjelica Foto: Genesis
Фото: Др Артур Бјелица Фото: Генесис

Пошто је реч о инфекцији новим вирусом, и поред свакодневног нарастања сазнања о вирусу, о њему се још увек мало зна, а нарочито како изгледа инфекција корона вирусом у трудноћи. Специјалиста гинекологије и акушерства и субспецијалиста ендокринологије професор др Артур Бјелица сарадник у Специјалној гинеколошкој болници “Генесис”  каже како не постоје докази о преносу болести на плод, као и да није доказано присуство вируса у плодовој води и мајчином млеку.

Др Бјелица наводи да корона вирус КОВИД-19 узрокује болест чија се клиничка слика креће од благе до тешке, а период инкубације креће се од два, па до 14 дана. Чешћа је код мушкараца него код жена, а клинички симптоми укључују повишену телесну температуру, сув кашаљ, болове у мишићима, главобољу и пролив. Пренос болести је са особе на особу, преко заражених површина или предмета.

– Труднице немају тежу клиничку слику у односу на друге популације. Очекује се да ће велика већина трудница имати само благе или умерене симптоме налик прехлади, односно грипу – наглашава др Бјелица.

За кашаљ, који је уобичајени пратилац обољења дисајних органа, изазван инфекцијом корона вирусом карактеристично је постојање новонасталог и континуираног кашљања што подразумева интензивнији, јаче него уобичајено, кашаљ који траје дуже од једног сата или се јављају три или више епизода кашљања током 24 сата.


 Избегавати чак и мала окупљања

– Избегавајте контакт са неким ко показује симптоме коронавируса, што су висока температура и/или појаву кашља или постојања континуираног кашља, избегавајте чак и мала окупљања , као и дружења са пријатељима и породицом. Уколико одлазите код лекара, можете носити маску и рукавице које након употребе баците. И поред тога не заборавите физичко одстојање од других особа и хигијену руку након повратка кући, јер ношење маски и рукавица може створити лажни осећај сигурности. Уколико имате симптоме болести дисајних путева обавезно носите маску и рукавице и одмах то пријавите медицинском особљу у здравственој установи, већ на самом уласку, где се обраћате за помоћ. Останите у контакту користећи модерна средства комуникације - телефон, интернет и друштвене медије. Консултујте свог лекара телефоном или мејлом, односно комуникацијских платформи, или, пак, телефоном контактирајте дежурног лекара, смањујући тако непотребне доласке у здравствене установе – препоручује др Бјелица.


– До сада је објављено мало стручних радова који се баве трудноћом код пацијенткиња позитивним на корона вирус КОВИД-19. Нема јасног доказа  за интраутерини пренос на плод, а није доказано присуство вируса у плодовој води и мајчином млеку. Ипак, за жене које су оболеле,  а доје препоручује се примена пумпице. Ипак, сведоци смо да су регистровани спорадични случајеви инфекције и код новорођенчади. Највероватније је да се ради о инфекцији која је наступила након порођаја, у директном контакту са зараженом породиљом. И ове податке које указују да није утврђен вертикални пренос са мајке на плод, ипак, треба тумачити са резервом јер се базирају на серијама малих случајева. Оно што је још увек велика непознаница је како овај вирус, евентуално, може да утиче на плод, ако трудница оболи у раној фази трудноће – наводи др Бјелица.

Када је реч о препорукама за завршетак трудноће, др Бјелица каже како присуство инфекције короном само по себи није индикација за царски рез, већ се о томе одлучује као и код жена које нису заражене корона вирусом, из акушерских разлога или присуства других болести или стања које отежавају или онемогућавају вагинални порођај.

- За труднице је најважније следити смернице превенције инфекције корона вирусом које се не разилику од већ препоручених. Потребно је да се редовно перу руке, да се користе марамице када се кашље или кија, а након употребе марамицу треба бацити и опрати руке. Прање руку сапуном треба да траје барем 20 секунди, а треба и да се утрљавају средстава за дезинфекцију руку која садрже бар 60 одсто алкохола у ситуацијама када нисте у могућности да оперете руке – препоручује др Бјелица.

Љ. Петровић

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести