ДРИ: Пријаве против пет факултета због већих плата
БЕОГРАД: Државна ревизорска институција поднела је захтеве за покретање прекршајног поступка против пет факултета који су грешком Министарства просвете исплаћивали веће плате запосленима, рекао је председник ДРИ Душко Пејовић на данашњем председстављању извештаја о раду за 2018. годину.
Он је рекао да су пријаве поднете против одговорних на Економском и Филолошком факултету Универзитета у Београду и Економском факултету Универзитета у Крагујевцу, Правном и Филизофском у Новом Саду, док није могао да одговори на питање да ли је пријава поднета и против надлежних у Министарству просвете.
Пејовић је објаснио да је до грешке дошло код припреме буџета Министарства просвете па је пет факултета добило више новца а три факултета мање и додао да су за буџет коришћени подаци из 2014. године.
На основу ревизија које је ДРИ урадио прошле године поднета је 21 кривична пријава а од тога против девет лица у Јагодини, за шест лица у Новом Пазару, по два лица у Лучанима и Краљеву, и по једном лицу у Врању и Прешеву.
ДРИ је током 2018. године поднео и 26 пријава за привредни преступ, као и 242 захтева за покретање прекршајног поступка а надлежним тужилаштвима ДРИ је поднео и 30 информација на даље поступање и испитивање да ли постоје кривична дела у радњама које су ревизори утврдили.
Од оснивања ДРИ је укупно поднео 263 кривичне пријаве од којих је 129 застарело, саопштио је Пејовић и навео податак да је 49 поступака на основу пријава до сада завршено опортунитетом - односно договором са тужиоцем, а 47 поступка и даље траје.
ДРИ је од оснивања поднео и 2.165 прекршајних пријава од чега је до сада било 1.022 осуђујуће одлуке прекршајних судова, док су привредни судови на основу 179 пријава за привредни преступ до сада донели 38 осуђујућих одлука, констатовао је Пејовић док је 138 поступака у току.
Како је данас речено током ревизија спроведених у 2018. години утврђене су грешке и неправилности у износу од 217 милијарди динара.
Пејовић је објаснио да је 195 милијарди износ од грешака у финансијским извештајима док је за утврђене неправилности износ 22 милијарде динара.
ДРИ је током 2018. године субјектима ревизије дала 2.130 препорука да отклоне грешке и неправилности што је мање него годину дана раније када је било 2.518 препорука од којих је, како је констатовано, извршено 73 одсто.
Ревизорска институција је у 2018. години спровела ревизију 209 субјеката а међу више од 430 "ревизорских производа" урађен је 141 извештај о ревизији финансијских извештаја и правилности пословања, 58 ревизија правилности пословања а државни ревизиори су урадили и два извештаја о сврсисходности пословања.