ЕВРОПСКИ ВИКЕНД ПОСМАТРАЊА ПТИЦА И У СРБИЈИ 30. септембра и 1. октобра организују се излети у природи

Друштво за заштиту и проучавање птица Србије позива све заинтересоване да им се придруже на неком од бројних излета које се организују широм Србије 30. септембра и 1. октобра и на којима ће се посматрати птице на јесењој сеоби, а све у оквиру традиционалног Европског викенда посматрања птица.
w
Фото: pixabay.com

Ову велику манифестацију, још од 1993. године, широм европског континента, организује BirdLife International, највећа светска организација на пољу заштите и проучавања птица и њихових станишта. У претходних 30 година организовано је више од 45 хиљада излета, а наше пернате комшије привукле су преко 1,3 милиона посматрача широм Европе и Централне Азије. Све до данас, Европски викенд посматрања птица није изгубио на популарности и сваке године се повећава број учесника.

У Србији у Европском викенду посматрања птица, које организује Друштво за заштиту и проучавање птица Србије, сваке године учествује око 1.000 људи. Ове године излети ће бити организовани на 23 локације широм земље у познатим резерватима или парковима природе попут Засавице, Великог блата, Царске баре, Русанде, али и ван заштићених подручја у урбаним срединама попут Футошког парка у Новом Саду, на обали Црног Тимока у Зајечару или на акумулационим језерима као што су Бованско језеро код Сокобање, Облачинско језеро код Ниша или Радоињско језеро код Кокиног Брода.

Фото: pixabay.com

- Локације где се организују излети се одређују на основу важности за птице како за гнеждење тако и као успутне станице за птице селице - каже водич-орнитолог Друштва за заштиту и проучавање птица Србије Мирјана Ранков. - У овом периоду године можемо видети знатно већи број врста птица него уобичајено, управо због врста које се селе са севера Европе на југ. Позивамо грађане да нам се придружите на излетима широм Србије, како бисмо заједно испратили птице, уживали у њиховој разноврсности и научили нешто ново о њима.

Општи циљ Европског викенда посматрања птица је подизање свести о угрожавајућим факторима током гнеждења, миграција и успутних станица као и о зимовалиштима на Медитерану и у Африци. На миграторном путу птице се суочавају са великим притисцима, а најозбиљније су климатске промене, нестанак станишта и страдање од струјног удара или судара са далеководима, лова и нелегалног хватања и држања птица.

Учешће на излетима је бесплатно, а за учешће је потребно пријавити се путем формулара, на сајту Друштва. Водичи на излетима су искусни познаваоци и љубитељи птица, запослени и сарадници Друштва за заштиту и проучавање птица Србије, који ће се трудити да заинтересованима пренесу што више знања о птицама. За учешће на излетима није потребно претходно знање, али саветује се заинтерсованима да инсталирају на својим телефонима „Птице на длану” – беспланту апликацију за распознавање птица или да набаве први свеобухватни водич за распознавање птица на српском језику „Птице Србије и Европе”.

А. Б.

EUR/RSD 117.1205
Најновије вести