Хакатон на ФТН-у у Новом Саду: Како се користи виртуелна реалност

НОВИ САД: О начину употребе виртуелне, проширене реалности, 3Д штампе, али и анализе података у пословне сврхе, говориће се данас и сутра у оквиру ФТН хакатона који ће се одржати у Централној згради Универзитета у Новом Саду.
h
Фото: Promo

Ово је седми ИТ догађај који се реализује ове године, у оквиру пројекта XBIT, финансираног од ИПА Cross-border Cooperation програма Хрватска-Србија 2014-2020, у циљу подстицања нових идеја, размене знања и вештина код студената из различитих области науке.

У оквиру хакатона студенти ће имати прилику да унутар својих креативних тимова у кратком року одговоре, развију и представе своја ИТ решења на задату тему, али и да се укључе у радионице којима ће се промовисати друштвене вредности и здрав начин живота. Хакатон је део XBIT пројекта, који партнерски спроводе Министарство трговине, туризма и телекомуникација, Удружење грађана SEE ICT и Факултет техничких наука у Новом Саду, изјавио је Владимир Тодоровић, руководилац пројекта XBIT на Факултету техничких наука Универзитета у Новом Саду.

Виртуелна и проширена реалност представљају описивање тродимензионалног, компјутерско-генерисаног окружења са којим корисник може да врши интеракције и обрађује различите активности. Технологије попут ове омогућавају корисницима да се приближе виртуелном окружењу, са могућношћу да мењају и утичу на виртуелни свет. Употреба ових технологија има широку примену у области туризма, медицине, маркетинга, аутомобилске индустије и многих других.

Активности међународног пројекта XBIT спроводи пет партнера: Министарство трговине, туризма и телекомуникација, Удружење грађана SEE ICT и Факултет техничких наука у Новом Саду у Србији, као и Општин Магаденовац и ОСВИТ Инкубатор из Доњег Михољца у Хрватској. Пројекат се бави развојем услова за оптималан и структуриран развој ИТ индустрије и предузетништва у програмском региону, као и за његово оптимално коришћење као генератора иновација и конкурентности. У наредним месецима реализоваће се многобројне активности, како би се унапредило коришћење ИТ технологија у предузетништву.

SEE ICT је непрофитна организација основана 2010. године, са мисијом пружања значајне и дубоке подршке српској технологији и старт уп сцене како би се подстакло веће запошљавање и економски раст.

Министарство трговине, туризма и телекомуникација, активно ради на унапређењу ИТ сектора у Србији, спроводећи многобројне партнерске пројекте са овим циљем.

Факултет техничких наука једна је од најсавременијих високообразовних институција у региону са управо навршених 59 година постојања, која своју мисију остварује у три међусобно повезане групе делатности: високо образовање, научноистраживачки рад и трансфер знања у привреди.

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести