Иницијатва еко удружења: О забрани литијума у парламенту

БЕОГРАД: Представници Савеза еколошких активиста Србије и других еколошких удружења предали су данас поново Скупштини Србије захтев за разматрање народне иницијативе којом се предвиђа доношење закона о трајној забрани истраживања, прераде и експлоатације минерала који у себи садрже литијум и бор.
projekat jadar, YT printscreen
Фото: Tiker

Народна иницијатива предата је парламенту прошле године, а како су представници еколошких удружења рекли новинарима испред Дома народне скупштине, њу је потписало више од 38 000 грађана и требало је по закону да се нађе на дневном реду на првој редовној седници новог сазива.

Професорка Правног факултета Унион Весна Ракић Водинелић рекла је да грађани имају демократско право да покрену такву иницијативу, и критиковала ако је председник Скупштине Владимир Орлић дозолио да народна иницијатива заједно са потписима буде изгубљена.

Ако Скупштина и даље буде ћутала, постоје одређене правне могућности да се против тога боримо. Обратићемо се Уставном суду, не морам објашњавати како, али одређене могућности постоје, рекла је професорка. 

Златко Кокановић из удружења "Не дамо Јадар" рекао је да су се данас окупили како би Скупштини предали захтев и опоменули је да је у више наврата прекршен закон и Устав зато што  народну иницијативу нису изнели на дневни ред.

Бојана Селаковић из Националног конвента о Европској унији рекла је да је важно да се испрати шта ће се десити, и на који начин ће се  Скупштина определити према овој народној иницијативи како се не би дошло у ситуацију да инструмент народне иницијативе буде обесмишљен.

Мирослав Мијатовић из организације ПАКТ тврди да се пројекат рудника литијума наставља, јер су се три пута обраћали надлежном министарству и питали шта је са захтевом Рио Тинта за одређивање експлоатационог поља и да су добили одговор да је захтев на чекању.

Обраћању представника еколошких удружења и организација присуствовали су народни посланици Александар Јовановић Ћута, Бошко Обрадовић и Радомир Лазовић, као и посланица Радмила Васић.

EUR/RSD 117.1050
Најновије вести