Из домова и хранитељства у самосталан живот

НОВИ САД: Представницима центара за социјалну заштиту и представницима локалних заједница је у Скупштини Војводине на уводној конференцији у организацији Установе за децу и младе Дечје село „Др Милорад Павловић“ из Сремске Каменице и Центра за породични смештај и усвојење Нови Сад, представљен пројекат „Становање уз подршку за све“.
decje selo, arhiva Dnevnika
Фото: Архива Дневника

Овај пројекат део је пројекта “Самосталан живот за све” који у партнерству реализују ове две институције, а финансиран је кроз програм Развој ефективних услуга у заједници у области образовања и социјалне заштите на локалном нивоу, ИПА 2013.

Реализација пројекта започета је у јуну ове године и планирано је да траје 24 месеца. Усмерен је на решавање проблема младих људи без родитељског старања који одрастањем напуштају систем социјалне заштите, посебно младих са сметњама у развоју. Фокус је на њиховој социјалној инклузији, обезбеђивањем услуге “становање уз подршку”. Циљ пројекта је омогућити младим људима од 15 до 26 година који више немају заштиту и подршку социјалних служби, самосталан живот. Њима се нуди одговарајући смештај, временски ограничен и, што је најважније, стручна подршка у развијању вештина неопходних да би корисници остварили пуну самосталност и укључили се у живот у заједници.

Омогућити деци да својим радом обезбеђују живот себи и својој породици

- С обзиром на то да Дечје село и наш Центар имају врло сличну групу корисника - то су деца и млади без адекватног родитељског старања, наша сарадња је природна и неопходна. - каже диркеторка Центра за породични смештај  и увојење Нови Сад Ивана Копривица. - У Дечјем селу деца бораве и живе, док деца из Центра за породични смештај и усвојење живе у нашим, хранитељским породицама. Услуга је намењана деци и малдима који долазе у ситуацију да морају да напусте системе социјалне заштите, било да је то установа или хранитељска породица, и треба да започну самостални живот у средини у којој су одрасли. Услуга је покренута како бисмо помогли тој деци  да превазиђу јаз иземеђу боравак у социјалној заштити и момента осмаостаљивања, отпочињања самосталног живота и интегрисања у локалну средину. Деца која одрастају у заштити имају специфичан вид подршке – истиче Копривица. - Желимо да нашој деци омогућимо да се не враћају у систем социјалне заштите, да им помогнемо да својим радом обезбеђују живот себи и својој породици.


У наредне три године очекује се 202 корисника

У наредне три године 281 млада особа напустиће систем социјалне заштите,  и то 141 девојка и 140 су младића. Њих 90 је у хранитељским продицама док су остали у домовима за децу без родитељског старања. Од поменутог броја за чак њих 202 биће потребна подршка кроз систем и становање уз подршку. При томе за сада се располаже само са 24 места у становима који се користе на територији Покрајине, углавном у Новом Саду. Ово су неки од података већ спроведене анкете и истраживања у којем нису, чуло се, учествовале све локалне заједнице, али су се углавном одазвали центри за социјални рад.


На сарадњу у оквиру заједничког посла уаказао је и в.д. директора Дечјег села из Сремске Каменице Мирко Јанкелић.

- За овај пројекат ћемо урадити све као бисмо постигли структуралне и функционалне стандарде: акредитоваћемо га, поднећемо захтев за лиценцирање, да бисмо били лиценцирани пружаоци те услоге. Пре тога треба урадити истраживање о томе колико је младих који напуштају систем, колико је младих с инвалидитетом којима ће у блиској будућности, што значи за годину две, бити потребна подршка. То значи да, када дође тренутак да неко треба да напусти установу или хранитељскуи породицу, није препуштен сам себи – каже Јанкелић и објашњава - Дечје село је то већ и радило с обзиром на то да има своје станове у Новом Саду. Пружали смо подршку нашој деци и младима који напуштају систем и, будући да је то сада дефинсиано као посебна услуга, потребно је постићи одређене стандарде.

Поред Европске уније, пројекат је подржала и Влада Војводине.

- Покрајинска влада као оснивач ове две институције социјалне заштите, дала је 10 одсто средстава за овај пројекат, а 90 одсто или 200.000 евра Европска унија. Очекујемо да млади који излазе из социјалне заштите лакше започну самостални живот, нађу посао, заснују породицу и буду пуноправни грађани и чланови нашег друштва – каже подсекретар у Секретаријату за социјалну политику, демографију и равноправност полова Палимир Тот.

В. Црњански

EUR/RSD 117.1544
Најновије вести