Јовановић: Укидање кућног лечења да се спречи ширење вирусa

БЕОГРАД: Одлука да се сви заражени вирусом корона морају лечити у ковид болницама или импровизованим болницама у Београду, Нишу, Новом Саду, и да више нема лечења код куће, донета је у циљу сузбијања ширења епидемије, каже директорка Института за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут” Верица Јовановић.
1
Фото: Tanjug
Циљ те мере је, рекла је Јовановић за Тањуг, и да се истовремено прати здравствено стање хоспитализованих пацијената у болницама и привременим болницама јер је, подсећа, реч о веома непредвидивој болести.
 
На питање да ли ће бити изузетака у примени ове одлуке, навела је да се о томе интензивно размишља, те да ће у оквиру кризног штаба бити донете препоруке.
 
“Једна од веома битних група становништва су труднице, као и пацијенти на дијализи и о њима ће се посебно разматрати”, рекла је она и додала да ће се узети у обзир и пацијенти код којих је раније потврђено да су заражени корона вирусом и који су скоро излечени.
 
Јовановић је навела да су, имајући у виду начин лечења, сачињени протоколи о процесу и начину дијагностиковања вируса код пацијената у домовима здравља, институтима и заводима за јавно здравље, као и начини лечења који су у складу са међународним препорукама и правилима клиничке медицине.
 
Подсетила је да је вирус Ковид 19 инфективна респираторна болест која се веома брзо шири и нагласила да је једини начин сузбијања и заустављања ширења тог вируса поштовање изолације и смањење контаката, што представља превентивну меру, како са околином, тако и са најближим цлановима породице.
 
''''Начин лечења обавезно подразумева издвајање пацијената са потврђеном дијагнозом Ковида 19. У циљу спровођења свих тих принципа донета је одлука да се сви пацијенти са Ковидом 19, пре свега новозаражени, усмеравају према ковид болницама”, рекла је Јовановић.
 
Подсетила је да су у Београду, Новом Саду и Нишу формиране посебне привремене болнице у које се смештају пацијенти са лакшом клиничком сликом.
 
Како је објаснила, од момента сумње на корона вирус до дијагностиковања болести, протоколи подразумевају да се пацијент из дома здравља са одређеним анализама крви, рендгенским снимком плућа, уколико је то потребно, и уз лабораторијску потврду да је позитиван на Ковид 19, упућује у болничку установу на територији града Београда - у Инфективну клинику КЦС или у КБЦ Земун.
 
Одатле се, појаснила је, проценом лекара пацијент оставља на болничко лечење или, уколико се ради о лакшој клиничкој слици, упућује у привремену болницу на Београдском сајму, привремену болницу на Новосадском сајму или у привремену болницу у хали “Чаир” у Нишу.
 
Подсетила је да је данас Светски дан здравља, те још једном апеловала на све грађане да поштују мере које је донела држава и савете надлежних како би се у што краћем временском периоду сузбило ширење корона вируса у нашој земљи.
EUR/RSD 117.1527
Најновије вести