К. Митровица: Снабдевеност добра, угоститељство у кризи

КОСОВСКА МИТРОВИЦА: Снабдевеност у прехрамбеним продавницама на Косову и Метохији побољшана је у последње време, а последице епидемије вируса корона највише су се одразиле на угоститељство, које трпи смањење профита око 60 до 70 одсто, каже за Танјуг Радош Петровић, председник Удружења привредника на северу КиМ.
km
Фото: Tanjug/ Filip Krainčanić

У прехрамбеним продавницама на рафовима има у кекса Плазма, и Имлековог јогурта, млека и других млечних производа, смокија, чипса, слаткиша, свега...

Како је навео Петровић, и даље постоји много нејасноћа о преласку робе из централне Србије у покрајину на административним прелазима, па то да ли ће роба прећи на Космет зависи од смене и цариника.

И саме те службе на административном прелазу - царинска, пореска, фитосанитарна, не раде исто. Неки пусте са папирима које издају царински органи у Србији, али на пример фитосанитарна тражи да пише Република Косово и долази до застоја. Од саме смене зависи и од цариника да ли ће робу да пусте или не, казао је Петровић.

Како каже, у почетку епидемије на Косову и Метохији била је несташица основних намирница - уља, шећера, брашна, али у сарадњи са Канцеларијом за Косово и Метохију обезбеђено је снабдевање и тим намирницама и то не само север покрајине, већ и енклаве на југу КиМ.

И добар део албанског становништва се снабдева брашном са севера, односно оним које долази из централне Србије, додаје Петровић.

Огромни проблеми, како каже Петровић, су угоститељски објекти - ресторани, хотели, кафићи. . . , који у почетку нису радили уопште, а сада на југу раде до 23, али на северу до 20.30 часова, јер забрана кретања почиње од 21 сат.

Имамо и жалбе појединих угоститеља да више не могу да издрже да плаћају раднике, не могу да их отпусте, а не знају када ће почети да функционишу мало боље, каже Петровић и додаје да су стално у контакту са Кризним штабом, а прецизира да то да ли ће радно време бити продужено зависи од броја оболелих.

Угоститељским објектима је смањен профит за 60, 70 одсто јер преко дана због врућине људи слабије излазе, а увече око 20. 00 часова, када захладни, људи хоће да изађу, али локали се затварају у 20. 30 и нема ни сврхе излазити. Неки угоститељски објекти су и затворени већ месец, месец и по дана јер им није исплативо да раде, наводи Петровић.

Фризерски салони раде све време уз мере заштите, тако да ту није настала криза као што је случај са угоститељима, а теретане у Косовској Митровици, које у почетку уопште нису радиле, сада раде, али смањеним капацитетом због поштовања свих прописаних мера заштите.

EUR/RSD 117.1205
Најновије вести