Кисић: Србија данас стоји усправно, као у време краља Петра Првог

ОПЛЕНАЦ: Поводом 100 година од смрти краља Петра Првог Карађорђевића, данас су у Цркви светог Ђорђа на Опленцу положени венци на његов гроб, чиме је одата почаст унуку вожда Карађорђа, који је остао упамћен као краљ Ослободилац.
oplenac
Фото: TANJUG/ SAVA RADOVANOVIC/ nr

Церемонију полагања венаца предводила је министарка за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Дарија Кисић Тепавчевић, као изасланица председника Републике, која је поручила да ће краљ Петар остати упамћен као један од најзначајнијих српских владара и да Србија данас, стоји усправно и часно, онако како је храбро стајала и у време краља Петра Првог.

Поред Кисић Тепавчевић, венце у Цркви светог Ђорђа су положили и представници Министарства одбране и Војске Србије, принц Александар Карађорђевић и принцеза Катарина, представници Срба из региона, општине Топола и Задужбине краља Петра.

Фото: TANJUG/ SAVA RADOVANOVIC/ nr

Кисић је поручила да нам је краљ Петар Први у аманет оставио да бранимо слободу Србије и српског имена, не предајући ни један педаљ свете српске земље, додајући да је Србија највећи успех остварила у време владавине Краља Петра Првог Карађорђевића.

"Окупили смо се да одамо пошту великану наше историје, краљу Петру Првом, краљу победнику, краљу ослободиоцу, краљу ујединитељу, нашем чика Пери, како су га његови Шумадинци, народ и верни саборци, из љубави и поштовања ословљавали. Окупили смо се у духу саборности, слоге, народног јединства, и свеукупног напретка српске државе, како је краљ Петар волео да чини за време своје владавине Србијом", рекла је Кисић Тепавчевић.

Фото: TANJUG/ SAVA RADOVANOVIC/ nr

Она је истакла да је захваљујући скромности, од непознате особе у Србији за кратко време постао један од најпопуларнијих владара у модерној српској политичкој историји, не само у Краљевини Србији, већ и код делова српског народа који су живели под влашћу Аустроугарске, али и Турске.

Навела је да су краља Петра поред Срба, поштовали и други словенски народи који су живели у Аустроугарској и који су сматрали да ће, како каже она, Србија повести борбу за национално ослобођење не само Срба, већ и других словенских народа.

Министарка је подсетила да је краљ Петар Први током осамнаестогодишње владавине створио демократску, уставну, парламентарну монархију, као и снажну војску која је довела до победе у балканским ратовима, као и у Првом светском рату.

Фото: TANJUG/ SAVA RADOVANOVIC/ nr

Водио је државну политику која је довела до ослобођања Старе Србије од вишевековне османске владавине, а значајан допринос дао је стварању Краљевине Срба Хрвата и Словенаца.

"Краљ Петар Први Карађорђевић, несумњиво, остаће упамћен као један од најзначајнијих српских владара који је заједно са својим народом, војском и официрима, проживео све страхоте албанске голготе у јесен и зиму 1915-1916. године", навела је Кисић.

Она је поручила да Србија данас има модерну и ефикасну државну управу, опремљене и савремено наоружане снаге безбедности које брину о очувању уставно-правног поретка и територије наше земље, сваким даном јачу привреду и економију, што је, уз бригу о сваком нашем грађанину, гарант је укупног напретка и независности Србије и српског народа.

"Србија вођена председником Александром Вучићем данас стоји усправно, достојанствено и часно, чувајући мир и просперитет свог народа, као и мир других народа Балкана, онако како је храбро стајала и у време краља Петра Прво Карађорђевића", поручила је министарка Кисић Тепавчевић.

Принц Александар Карађорђевић, који је са краљевском породицом присуствовао обележавању једнох века од смрти његовог прадеде, истакао је да је близак однос краља Петра Првог према народу био веома посебан и да су га због његове јединствености и скромности људи доживљавали као неког свог.

"Он је био и остао наш чика Пера. Краљ Петар Први није само део наше славне прошлости, он је наша инспирација за бољу будућност. Нека му је вечна слава", рекао је принц Карађорђевић.

Краљ Петар Први Карађорђевић умро је 16. августа 1921. године у Београду, а сахрањен је у својој задужбини на Опленцу.

EUR/RSD 117.1643
Најновије вести