Лончар: Анализираће се могуће дуже важење пропусница

НИШ: „Важно је да грађани буду безбедни, а да ли ће се важење ковид пропусница продужити на 24 часа или ће бити нешто друго, то ћемо анализирати”, рекао је данас министар здравља Златибор Лончар у Нишу.
Ministar zdravlja Zlatibor Lončar  Foto: Tanjug/video
Фото: Министар здравља Златибор Лончар Фото: Танјуг/видео

Лончар је рекао да грађани који су се придржавали мера и вакцинисали против корона вируса не треба да буду таоци осталих.

"Што се тиче тога да се објаве подаци људи који су вакцинисани (а преминули су од короне) немамо никакав проблем. То ћемо објавити можда већ следеће недеље. Желимо да све проверимо два или три пута, да не погрешимо нешто, да упоредимо све базе података које имамо. Не постоји ниједан разлог да то не кажемо", рекао је Лончар.

Он је напоменуо и да никада нико није рекао да вакцина 100 одсто штити и подсетио да постоји много фактора када је реч о реакцији на корона вирус, али и да треба допрети до људи који беже од истине и говоре да корона не постоји.

Лончар је поновио да је једини ефикасан лек вакцина и да се само са вакцинацијом може размишљати о бољим временима.

"Како сада ствари стоје, то је наша нова нормалност, да ћемо морати да се вакцинишемо на сваких пет до шест месеци, зависи која вакцина се прими и шта каже тај произвођач. То је једини услов ако желимо да држимо ствари под контролом", рекао је Лончар.

Други услов је, каже, безбедност, а то значи да се на местима окупљају људи који су се вакцинислаи или раде тестове.

На питање о писму америчких конгресмена који су критиковали, како су рекли, нетранспарентну набавку опреме током епидемије корона вируса у Србији, Лончар каже да нема шта да се крије, као и да Србија и даље набавља сву неопходну опрему.

"Ако циљате на оно да су конгресмени из САД замерили то, ја пуно поздрављам те конгресмене и мене интересује да ли су они објавили колико је потрошила Америка и да ли су рекли како су САД преусмаравале авионе када су кретали са респираторима ка оним дестинацијама које су платиле за респираторе, али нису биле моћне", упитао је Лончар.

Лончар је закључио да би респираторе плаћао и златним полугама да би људи преживели.

Опрема у Нишу дата правим људима који желе да раде

Лончар је рекао на ОРЛ клиници Клиничког центра Ниш да се данас уверио да је медицинска опрема дата људима који знају да раде и желе да се усавршавају и најавио да је то само почетак.

Директор ОРЛ клинике Душан Милисављевић потврдио је да су установа којом руководи и Клинички центар у Нишу добили врло озбиљну опрему захваљујући ресорном министарству и да су сада способни да пружају најкомпликованије хирушке захвате и дијагоностику као и да своје пацијенте не саљу у КЦ Србије.

Директор ОРЛ клинике је потврдио да су сада опремљени мониторима за интраоперативни мониторинг нерва, што је опрема која пружа сигурност и лекарима и пацијентима да ће хирушки захвати бити успешни, затим најсавременијом апаратуром за ендоскопску синус хирургију, за коју је пет лекара и две медицинске сестре имало могучност да се обучавају у Љубљани, као и апаратуром за вађење страних тела код деце и одраслих што омогућава спашавање дечијих живота у најсложенијим ситуацијама.

"Хтео сам да видим и да се уверим ушта смо улагали новац и кад чујем да су спашени дечији животи, људски животи, онда знам да нисмо погрешили, јер пацијенти не морају да иду у друге здравствене центре, у Београд и ту нећемо стати. Имамо људе који знају да раде и желе да се усавршавају, а када то имате онда је лако, јер знате да ћете добити резултат“, нагласио је министар Лончар.

Он је рекао да су се колегама у КЦ Ниш договорили и шта би требало да буду нова улагања у јануару, а то је, како је објаснио министар. један нови ласер, како би лекари већ могли да се припремају и обучавају за нове ствари.

Лончар је изјавио да су Нишу обећали до пролећа ПЕТ скенер али да су фалиле четири просторије у зеленој зони, односно да је требало обезбедити посебне услове и обуку, али да ће све бити готово до пролећа.

Министар је нагласио да ће то бити први пут у историји Ниша и региона да имају Пет скенер, што је посебно важно када имамо експанзију малигних болести.

„Можемо да се не слажемо или да нисмо једни другима симпатични, али када погледате чињенице мислим да се није никада више улагало у здравство југа Србије и Ниша, и других градова Лесковца, Врања и Прокупља, а највредније је да овде имамо стручне људе који су спремни и да пренесу своја знања“, закључио је Лончар.

EUR/RSD 117.1262
Најновије вести