Лончар: Строга правила за листе чекања, нови апарати

БЕОГРАД: Министар здравља Златибор Лончар изјавио је да је прошле недеље уведено строго правило о поштовању интегрисаног здравственог информационог система и листа чекања и такође најавио да стижу три нова апарата за зрачење.
pregledi, tanjug
Фото: FOTO TANJUG/ DZ Voždovac, ilustracija

Лончар је за РТС рекао и да су добри резултати у здравству наше земље који су верификовани на листи европских здравствених система производ истовременог рада у више области.
"Кад сте на последњем месту, у великом заостатку, ви морате истовремено да "нападнете" више области да би постигли резултат, посебно овај који смо ми постигли. Прошле године - највећи напредак, ове исто одлицан, али кажем, нисмо се сконцентрисали на једну, две или три, као што сте видели, овде има четири-пет области у овој години, плус у претходној години. И то је дало резултат", рекао је Лончар гостујући на РТС-у.
Нагласивши да је по доласку на власт његово министарство у здравству затекло ситуацију где су апарати били застарели и у мањку, а људи "умирали чекајући на ред", Лончар је истакао да "смо данас на путу" да са три најновија апарата која ће овог месеца бити унета, три најновија акцелератора, скенером, симулатором и са апаратима у Кладову, Нишу, Крагујевцу "испунимо светске стандарде, где имамо један апарат на 250.000 становника, што значи да људи неће умирати чекајући на зрачење".
Он је истакао да је са новим системом у здравству ИЗИС (интегрисани здравствени информациони систем) и листама чекања, прошле недеље уведено и строго правило о њиховом поштовању.
"Ми смо сада увели и систем и листе чекања. Сваки дан у 12 часова ажурирамо листе чекања. Она установа која нема слободне термине за ИЗИС, ако се не ажурирају листе чекања, ако нисте радили људе са листе чекања него неке друге, истог дана ћете бити на сајту и Министарства здравља и Републичког фонда за здравствено осигурање (наведени) да не радите свој посао како треба. И онај ко се нађе на томе недељу до две недеље, не може више да буде директор те установе. То је наравно заживело прошле недеље", рекао је.
Говорећи о високој стопи смртности узрокованој малигним обољењима у нашој земљи, министар је истакао да је од 2013. када је уведена уредба о скрининг прегледима, више од милион позива на превентивне прегледе било упућено грађанима, али да се већи део њих није одазвао или се одазвао касно.
"Отишло је више од милион позива. У томе је проблем, да је неко отишао на преглед он би вам и рекао да је отишао по позиву, па да је био, него тај позив стигне, исцепа се, па кажу - где да одем, отићићу и нешто ће ми наћи. Е то ми морамо да променимо. Јер ми из тог разлога долазимо у ову ситуацију", рекао је вечерас министар Лончар, наглашавајући да је потребно променити свест људи.
Лончар је захвалио свим запосленима у здравству, наводећи да је досадашњи резултат "њихов резултат, њихова победа", али нагласио и да "није за опуштање, мора да се настави даље и да се ради још више."
На основу листе европских здравствених система, од 35 оцењених земаља Србија, која је 2012. године била на последњем, данас се налази на 20. месту.

EUR/RSD 117.1309
Најновије вести