Младе менаџерке из Србије део едукативног програма ЕУ

НОВИ САД: На путу европских интеграција, у Србији је до сада покренуто преко 700 пројеката и уложено преко три милијарде евра из европских фондова.
kompjuteri programiranje
Фото: pixabay.com

Отварањем нових могућности кроз приступне фондове Европске Уније, све је већа потреба за новим профилом менаџера, који ће знати да разумеју, подрже, воде и контролишу сложене пројекте.

Које су то вештине, знања и способности које млади менаџер треба да има како би успешно водио међународне пројекте из области истраживања, друштвених и технолошких иновација сазнаће Марина Малочић, Данијела Ћирић и Смиљана Милановић из Србије које су захваљујући Економском факултету Универзитета у Београду део интернационалног пилот програма ReSTI.academy, у оквиру пројекта Excellence-in-ReSTI, под покровитељством Дунавског транснационалног програма Европске Уније. Њима је омогућено да кроз низ тренинга заједно са других 22 младих менаџера из дунавског региона у наредних годину дана усаврше своја знања и буду спремне да на највишем нивоу воде пројекте.

Марина Малочић, са Института Био Сенсе из Новог Сада, заједно са колегама претходних дана присуствовала је првом тренингу у Ајзенштату у Аустрији. Утисци су позитивни, а очекивања велика.

Када сам видела модуле који ће бити део програма схватила сам да учествовањем у програму могу добити много практичних савета о пројектном менаyменту, како да боље пишем понуде и реализујем пројекте. Сматрам да су ментори од којих ћемо учити и са којима ћемо радити изврсни. Верујем да ће дружење и искуство које стекнем у наредних годину дана учинити велики помак за моју даљу каријеру, каже Марина Малочић.

Земље дунавског региона не заостају за остатком Европе када је реч о идејама и иницијативама у области истраживања, социјалних и технолошких иновација (ReSTI). Ипак, потребан је висок ниво специфичних вештина за креирање и вођење оваквих пројеката. Основни циљ пројекта Excellence-in-ReSTI је да се отклони јаз у знању и вештинама у управљању међународним иновационим пројектима, а други циљ је да се повећа запошљивост менаyера из ове области у региону.

Асистент на Факултету техничких наука Универзитета у Новом Саду, Данијела Ћирић, такође је полазник овог програма. О мотивима учешћа, каже:

Разлог због ког сам се пријавила за овај пилот програм јесте стицање нових вештина везаних за рад на међународним пројектима. Сматрам да је континуирано образовање и стицање нових знања веома битно и радујем се новим искуствима.

Младе менаџере кроз ReSTI.academy програм водиће стручњаци из области управљања пројектима из Аустрије, Чешке Републике, Словеније, Србије, Хрватске, Бугарске, Мађарске, Босне и Херцеговине и Црне Горе. Програм садржи 20 курсева из пет области - ЕУ политика, Дизајнирање пројеката, Управљање пројектима, Социјалне иновације и Иновације у бизнису. Учешће троје младих менаџера из Србије финансирао је Економски факултет Универзитета у Београду, који је званични партнер програма.

В. Ц.

EUR/RSD 117.1484
Најновије вести