МЛАДИ У СРБИЈИ СВЕ СРЕЋНИЈИ Нови Светски извештај о срећи показао неочекиване резултате! Ево ко највише "квари просек"

Поводом Међународног дана среће објављен је нови Светски извештај о срећи, у ком су представљени и резултати истраживања о задовољству животом становника Србије.
s
Фото: pixabay.com

Испоставило се да је у периоду између 2021. и 2023. на годишњем барометру благостања у 143 земље Србија забележила највећи скок и то за чак 69 позиција у односу на доба истраживања између 2006. и 2010. године.

Аутори истраживања, које је спровео "Галоп" у сарадњи са Универзитетом у Оксфорду, Истраживачким центром благостања и Мрежом решења за одрживи развој при Уједињеним нацијама наводе да је таквом резултату допринела висока позиционираност Србије на листи најсрећнијих народа у категорији млађих од тридесет година, где су млади из наше земље заузели треће место у свету, одмах после Литваније и Израела.

Међутим, када је реч о старијим од шездесет година, резултати су показали оштар контраст.

Становници Србије из те старосне категорије, заузели су далеко лошије 54. место, што је допринело томе да на генералној листи среће наша земља заузме тек 37. место. Међутим, није једина у којој су млађи људи драстично задовољнији животом у односу на старије.

Има много земаља у којима је категорија младих заузела више од четрдесет места бољу позицију у односу на старије и то углавном у централној Европи и Латинској Америци, наводи се у извештају.

На Западу приметан обрнут тренд

Када је реч о западним земљама, ново истраживање открило је да су млади људи широм Северне Америке знатно мање срећни од својих родитеља, а слични резултати су и у западној Европи.

Опадање осећаја благостања међу особама млађим од 30 година избацило је САД са листе 20 најсрећнијих нација.

Фото: pixabay.com

Нордијске земља и даље у врху

Финска је и даље најсрећнија земља на свету, а високо су рангиране и остале нордијске земље - Данска (2.), Исланд (3.) и Шведска (4.), док Норвешка заузима седмо место.

Финска је такође већ седам година на првом месту, а као критеријуми који су томе допринели наводе се очекивање здравог живота, висок БДП по глави становника, очекивање социјалне подршке у кризним временима, ниска корупција, високо поверење друштва у институције, великодушност у заједници и слобода у доношењу кључних животних одлука.

Будући да је истраживање рађено након напада Хамаса 7. октобра, али пре почетка ратних збивања на Блиском истоку, Израел је заузео високо пето место, а следи га Холандија.

Подсећамо, данас је објављена и листа двадесет "најсрећнијих" држава на свету

Дневник/ЈуроњузСрбија

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести