Наредне две недеље кључне борби против коронавируса

БЕОГРАД: Директорка Института Батут Верица Јовановић позвала је вечерас грађане да поштују мере Владе Србије у сузбијању епидемије корона вируса и нагласила да су наредне две недеље кључне у тој борби.
1
Фото: Tanjug
Она је на конференцији за новинаре у Влади Србије рекла да је у свету оболело 272.000 људи, да је умрло 11.252 особе, од чега 4.032 само у Италији.
 
"Шпанија има 1.000 смртних исхода, Немачка која има дупло мање заражених само 45 смртних исхода. То показује разлике у примењеним мерама", рекла је докторка Јовановић.
 
Она је рекла да је 318.000 српских држављана који су се од 5. марта донело вирус у Србији и да је он импортован .
 
Како је додала, циљ је да се настави борба која ће се састојати из изолације, кућне изолације, уз максималну примену хигијенских мера, проветравање и дезинфекцију простора, и релаксацију.
 
Она је апеловала на грађане да имају поверења у лекаре и стучњаке, као и да обрате пажњу на све пријатеље, колеге, породицу, њихове евентуалне симптоме и температуру, те да ако се појави неки симптом треба прекинути такав контакт.
 
Поновила је да код већине случајева болест не даје компликације али да се не сме дозволити масовно ширење и зато су мере од кључног значаја.
 
"Ми смо веома добри и наредне две недеље су за нас кључне", рекла је Јовановић.
РФЗО: Све фунционише упркос ванредном стању
 
Директорка РФЗО Сања Шкодрић захвалила је грађанима што верују држави и не стварају вештачке несташице лекова којих има довољно у апотекама. "Апсолутно све фунционише и у условима када је део кадра и капацитета, лекова и реагенаса, постеља резервисан за оболеле од корона вируса," нагласила је Шкодрић и истакла да су унапред обезбеђене довојлне количине лекова и реагенаса.
 
Она је подсетила да су аутоматски продужена боловања на тридесет дана, а уколико стање буде потрајало, биће продужена и на дуже. Важност е-рецепата продужена је на три месеца, а ако буде било потребе, продужићемо их још, рекла је Шкодрић на конференцији за новинаре поводом корона вируса у Србији.
 
Несметано функционишу сви други програми и дијагностика за све здравствене терапије, нарочито оне везане за хроничне пацијенте, нагласила је Шкодрић.
 
Грађани су приметили да није стало лечење хроничних пацијената, да су дијализу добили сви који би требало, нису прекинуте терапије малигних болести, иновативне терапије, као и терпије ретких болести.
 
„Уколико се деси да неки пацијент буде враћен из неке здравствене установе а да није добио своју терапију, треба одмах да се јави Републичком фонду и ми ћмо одмах реговати. То могу да буду само спорадични случајеви и ми као држава трудимо се се да предвидимо шта ће сутра да се деси, да обезбедимо довољну количину и лекова и реагенаса,“ рекла је Шкодрић.
 
У бање и рехабилитационе центре упућују се само хитни слућајеви, да би се спречило ширење инфекције.
EUR/RSD 117.1131
Најновије вести