Не укидати накнаду мајкама деце са сметњама у развоју

БЕОГРАД: Мрежа организација за децу Србије (МОДС) апелује да се мајкама деце са сметњама у развоју не укида право на надокнаду зараде док брине о свом детету, у случају када примају помоћ за негу трећег лица, а што предвиђа нови предлог Закона о финансијској подршци породици са децом који се налази пред посланицима Народне скупштине. 
1
Фото: Tanjug

То би у пракси значило да ће се родитељ врло могуће наћи у околности да „врши избор“ између родитељства и запослења, а појединачни износ на додатак за негу и помоћ другог лица износи око 10.000 динара на месечном нивоу, и не треба да зависи од других примања породице, наводи се у саопштењу ове организације. 

МОДС упозорава да се породице које имају децу са тешкоћама у развоју и породице деце са ретким болестима ионако налазе у веома тешком положају и исцрпљујућој борби за своју децу, да трошкови за негу детета овакве деце су значајно велики и да могу да доведу породицу до ивице сиромаштва. 

Поред тога ова организација упозорава да ,нови предлог Закона не одређује висине ни једног давања, нити предвиђа њихово усклађивање са инфлацијом, па ће реални износи новчаних давања такође бити непознати. 

Зато МОДС позива да се Законом дефинише номинални износа новчаних давања, као и начин обрачунавања цензуса, и обавеза да се номинални износи усклађују најмање два пута годишње са кретањем трошкова живота на територији Републике Србије. 

У септембру 2017. године право на дечији додатак, чији је редован износ нешто мањи од 3.000 динара месечно., остварило је 337.687 деце, што је скоро свако четврто дете у Србији, подсећа ова организација и поздравља могућност остваривања права на још један дечији додатак у току године (тзв. 13. дечији додатак). 

Међутим, како сматрају, ово право би требало проширити са средњошколаца и на децу која похађају основну школу.

МОДС позива Владу, ресорно министарство и народне посланике да преиспитају поменуте предлоге Закона, како би финансијска подршка породицама и деци била једнако доступна и недискриминторна, као и утврђивање износа дечијег додатка и транспарентност издвајања за децу. 

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести