НЕГУЈМО СРПСКИ ЈЕЗИК Ћирилица се чува коришћењем

БЕОГРАД: Четири године акције „Негујмо српски језик“ на очувању и заштити српског језика, писма, опште језичке културе и писмености обележено је данас у Библиотеци града Београда и најављен је њен још снажнији наставак широм Србије и дијаспоре, уз поруку да се ћирилица чува само коришћењем.
cirilica pixabat.jpg
Фото: pixabay.com

Министар културе и информисања Владан Вукосављевић истакао је да је важно што су акцију прихватили млади људи и што се она проширила изван формалних и институционалних окврира.

Очекујемо у годинама испред нас да се акција разбокори у различитим правцима, рекао је он.

Вукосављевић је указао да култура говора у Србији није на завидном новоу, али да је велики посао урађен што је тема заштите српског језика и афирмисања читања и ћириличног писма покренута у јавности.

Директорка Библиотеке града Београда Јасмина Нинков истакла је да је основна мисија библиотека да подстичу најмлађе на читање и неговање језика, додавши да акција очувања језика није неуобичајена, јер у свету постоје такве кампање.

Она је предочила да се у акцију укључила комплетна библиотечка заједница Србије и да ће и  будуће широм земље радити у Каравану културе говора.

Језик је у сржи идентитета сваког народа и негујући матерњи језик негујемо себе и преносимо га на нараштаје, изјавио је на конференцији хуманитарни радник Арно Гујон.

Он у оквиру акције „Негујмо српски језик“ широм Србије води Караван културе говора и организује радионице за ученике и студенте, вођени геслом да се добар говорник не рађа већ постаје.

Обележавању четвртог рођендана акције као специјални гости присуствовали су ученици ОШ „Милан Благојевић“ из Лучана, који су осмислилии акцију „Сачувајмо ћирилицу“, уз поруку да се она чува само коришћењем.

Они су предочили податак да 95 одсто ученика на рачунарима и телефонима користи латиницу и најавили анкету у школама широм Србије колико се користи ћирилично писмо, као и ликовне и литералне конкурсе "Химна ћирилици".

Акција „Негујмо српски језик“ почела је 2015. године, уз учешће Секретаријата за културу, Филолошког факултета у Београду и Библиотеке града Београда, а први корак била је кампања језичких поука познатих личности.

Како би се грађани подстакли да воде рачуна како пишу и говоре и подигну ниво свести о значају исправног писања и говорења, акција је 2016. проширена на републички ниво, уз подршку Министарства културе и информисања.

EUR/RSD 117.2038
Најновије вести