Нови успех лекара КЦВ: Мождани удар лече по светским стандардима

НОВИ САД: Тим лекара Клиничког центра Војводине успео је да уради механичку тромбектомију, вађење крвног угрушка из мозга, пацијенту који је добио мождани удар седам сати пре операције, док је раније та интервенција могла да се ради само уколико је од шлога прошло мање од шест сати.
klinicki centar vojvodine trombektomija
Фото: Dnevnik (Branko Lučić)

Клинички центар је овим постао водећа установа у лечењу можданог удара код нас, која ради по светским стандардима.

Урађена је нова врста интервенције у лечењу исхемијског можданог удара и млађем пацијенту је урађена тромбектомија из једне од најважнијих артерија мозга. Пацијент је овом интервенцијом спасен и прошао је без инвалидности, одлично се опоравља, а без интервенције био би животно угрожен, казао је в.д. директора Клиничког центра Војводине професор др Петар Сланкаменац и додао како је интевенција урађена по светским стандардима.

Интервентни радиолог Клиничког центра Војводине др Драган Анђелић казао је да је тромбектомија урађена прошлог понедељка и да је интрвенцију радио тим радиолога, уз помоћ колега с Клинике за неурологију.

Није се знало тачно време када је пацијент добио шлог, што је био ограничавајући фактор.

Урадили смо секвенцу мозга на магнетној рзонанци како бисмо видели где је тромб. Имали смо мало више времена за ову интервенцију, јер може да се ради до осам сати од настанка можданог удара, а већ смо улазили у седми сат. Извадили смо три тромба, која су укупно имала око три центиметра, с тим што је највећи имао око два центиметра. Највећи смо аспирирали помоћу катетера, а онда смо уз помоћ стента извадили два мања тромба, испричао је др Анђелић и напоменуо да је интевенција трајала око пола сата.

Фото: Dnevnik (Branko Lučić)


Нова опрема за све болнице

Клинички центар Војводине је од Покрајинске владе добио новац за нову ангиосалу, као и за набавку магнетне резонанце, ЦТ апарата и рендгена, чиме ће се завршити комплетна дигитализација, а опрему ће добити и осталих девет општих болница у Војводини.

Издвојен је и новац за програм телемедицине, како би се болнице повезале, што ће побољшати квалитет лечења пацијената са можданим ударом, а Клиника за неурологију ће водити програме едукације лекара, казао је др Сланкаменац.


Механичка тромбектомија се у Клиничком центру ради од краја 2016. године и у првој години урађено је 17 интервенција, са 70 одсто успешности.

Од почетка године урадили смо тромбектомију код већ седморо пацијената и очекујемо да ће ове године бити више интервенција. Прошлог петка смо имали пацијента од 27 година, који је наш најмлађи пацијент до сада, који је имао операцију срчаних залистака, што је фактор ризика за настанак можданог удара. Њему је урађена интравенска тромболиза и пацијент се осећа добро, испричао је др Анђелић.

Управник Клинике за неурологију Клиничког центра Војводине др Жељко Живановић навео је да годишње између 6.000 и 7.000 људи у Војводини доживи мождани удар, а њих 1.000 буде на болничком лечењу у Клиници због шлога.

Симптоми можданог удара су слабост половине тела, поремећаји говора и разумевања, искривљеност лица, лоша координација. Време је јако важно код можданог удра, како би пацијенти што пре стигли до болнице, рекао је др Живановић и напоменуо да се код свега око 10 одсто оболелих раде ове интервенције, што је мали број, али је додао и да нису сви који стигну у болницу за ову интервенцију.

Љ. Петровић

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести