Новосадској академији за осам пројеката пет милиона

Академија уметности Универзитета у Новом Саду, на Конкурсу Покрајинског секретаријата за високо образовање и научно истраживачку делатност, добила је за ову годину пет милиона динара, за реализацију осам пројеката који се баве истраживачко-уметничким стваралаштвом на пољу уметности у Војводини.
akademija, radivoj hadzic
Фото: Дневник (Радивој Хаџић)

„Простор уметничких истраживачких пројеката до сада је био скрајнут, па тиме и притиснут недостатком финансијских средстава. Овај конкурс отворио је могућност финансирања ван редовних токова“, рекао је декан Академије уметности професор Синиша Бокан. “Поред тога што смо на овај начин и у истраживачкој делатности изједначени с науком, значај ових пројеката је и у томе што су усмерени ка студентима и њиховим ваннаставним активностима на Академији, а допринеће и позиционирању Академије и читавог универзитета на светским ранг листама.”

По речима покрајинског секретара за високо образовање и научно истраживачку делатност професора др Зорана Милошевића, култура је везивно ткиво које боји свако друштво. Овај конкурс Покрајинског секретаријата даје нов правац у истраживањима ове области и омогућава да се стваралаштво на уметничком пољу сагледа на другачији начин.

Од осам пројеката, који ће се новцем из покрајинске касе финансирати на Академији уметности, четири су из области музике, два из области ликовног стваралаштва и по један из драмске уметности и интердисциплинарни.

Захваљујући Покрајинском секретаријату, под руководством Александре Степановић, аналитички ће се приступити мелодијском изразу птица Обедске баре. Предмет истраживања овог пројекта биће музичка анализа песме педесетак врста птица и њихова примена у музичком стваралаштву.

Од осам пројеката, који ће се новцем из покрајинске касе финансирати на Академији уметности, четири су из области музике, два из области ликовног стваралаштва и по један из драмске уметности и интердисциплинарни

„Полазећи од претпоставке да предмети могу бити одређени путем звука, у истраживању ћу се бавити конкретном везом скулптуре и звука у контексту времена и места настанка рада“, каже Никола Мацура о пројекту ”Скулптура и звук”, којим ће руководити.

Нове могућности природне фреквенције штимовања инструмената у односу на савремену праксу истраживаће Станислава Гајић, која у свом истраживању полази од чињенице да је стандард из 1953. године да се тон А штимује на фреквенцију од 440 херца пореметио везе човека с природом и космосом, те да би враћање на 432 херца музици вратило њен пун потенцијал прочишћавања душе и тела.

Нова естетска гледишта у саврменом стваралаштву тамбурашке музике крајем деветнаестог века, с обзиром на то да је ова врста музике од фундаменталног значаја на плану културне идентификације региона, тема су пројекта којим ће руководити професор др Зоран Мулић.

Фотографија као методологија визуелног истраживања - симпозијум светског бијенала студентске фотографије под руководством Јелене Ковачевић Воргучин, учесницима из наше земље и иностранства даће прилику да прикажу интерсекцију најсавременијих тенденција у домену образовања на пољу фотографије и визуелних медија.

Уметничко стваралштво као начин инклузије и инклузија кроз креативно изражавање-ликовне уметности, пројекат је у којем ће, под руководством Босиљке Зиројевић Лечић, заједнички радити студенати Академије и особе с посебним потребама које похађају Школу за основно и средње образовање “Милан Петровић” у Новом Саду, а требало би да буде основ за конципирање новог инклузивног студијског програма у области ликовне уметности.

Феноменолошка анализа фестивала студентског позоришта у жижи је пројекта којим ће руководити Драган Стојменовић, с циљем промоције квалитетног програма и интеракције започете међурегионалне сарадње уметничких академија.

Идеја о пројекту Дунавске везе, којим ће руководити др Дубравка Лазић, директна је последица сарадње Академије уметности с уметницима из Аустрије на развоју теме “Дунав и културно наслеђе”, а посвећена је истраживању Дунава и његове регије, с акцентом на реку као ресурс многоструких социјалних компоненти.

Д. Девечерски

 

 

 

EUR/RSD 117.1415
Најновије вести