Др Зоран Гојковић: Од уштеда 300 милиона за медицинску опрему

НОВИ САД: Од уштеда остварених током ове године и успешног и домаћинског пословања, Покрајинска влада из буџета за 2018. годину издвојила је 300 милиона динара, који ће бити пласирани у здравствени систем и установе секундарног и терцијарног нивоа у Војводини, најављује за “Дневник”  покрајински секретар задужен за здравство доцент др Зоран Гојковић.
zoran gojkovic
Фото: Dnevnik.rs

Највећи део новца бити употребљен за набавку уређаја и опреме који су хитно потребни и неопходни за свакодневни рад у установама. Као највећи проблем који сада решавају др Гојковић издваја набавку четири рендген апарата за Центар за радиологију, Ургентни центар и Одељење операционих сала у Клиничком центру Војводине. Од та четири апарата, два су такозвани “Ц лукови”, односно мобилни рендгени који ће бити смештени у операционим салама.

Рендген апарати који се сада користе одавно је требало да буду обновљени. Веома често су у квару, због различитих ситних, али скоро свакодневних оштећења услед прекомерне употребе, јер је то основна дијагностичка метода и најчешће је потребна највећем броју пацијената који се лече у Клиничком центру Војводине, а годишње се у овој установи лечи око 600.000 болесника, казао је др Зоран Гојковић.

У Клиничком центру Војводине биће обновљен и нови ултразвучни доплер апарат, ендоскопски сетови, као и ендоскопи неопходни за рад хирургије.

Биће набављена и опрема за Центар за патологију, који је годинама био у запећку, а једна је од најважнијих карика у лечењу, односно дијагностици туморских и других патолошких промена. Од судбинске важности за крајњи резултат лечења пацијената оболелих од малигних болести је брза и тачна дијагностика о врсти и типу тумора, што запослени на патологији раде свакодневно, објашњава др Гојковић.


Хумани услови у панчевачкој болници

До краја новембра биће завршена и реконструкција Опште болнице у Панчеву, где Покрајинска влада такође улаже у обнову комплетног постељног фонда и биће купљено 120 кревета за интернистички блок. Тиме ће сви болесници имати нормалне, хумане, достојанствене услове за боравак у болници, истакао је Гојковић и додао како се очекује се и завршетак радова у Специјалној болници у Белој Цркви, која ће такође добити 88 нових кревета с душецима.


У Клиничком центру Војводине завршена је и реконструкција Клинике за ОРЛ, која ће сада добити и нове кревете, а при крају су и радови у Клиници за ортопедску хирургију и трауматологију, у којој ће такође од ових пара бит купљени нови кревети  и то 70 постеља добија ортопедија и 54 кревета Клиника за ОРЛ. Гојковић напомиње и како има намеру да по завршетку грађевинских радова на свим објектима у КЦВ, као и у осталим здравственим установама, буду набављени и нови кревети, пошто нису куповани више десетина година.

Током ове недеље у Ургентном центру КЦВ започете су прве интервенције у ангио-сали која је први пут инсталирана и којом се Ургентни центар и Клинички центар Војводине издвајају од свих здравствених установа, не само у Србији, него и шире. Тиме ћемо започети инвазивне радиолошке процедуре на крвним судовима мозга, али и значајно унапредити рад, јер ће на једном месту сада имати комплетну сву опрему за извођење најозбиљнијих интервентних процедура, по чему се Нови Сад већ увелико препознаје, наводи секретар Гојковић и додаје како ће у новој ангио-сали бити и нови апарати за анестезију.

Од 300 милиона динара које Покрајина сада улаже у војвођанско здравство, 50 милиона ће добити Институт за плућне болести Војводине у Сремској Каменици, где ће бити набављен нови ЦТ, односно апарат за компјутеризовану томографију, са свим припадајућим софтверима, који су неопходни за рану детекцију и дијагностику патолошких стања на плућима.


Наставак обнове Бетаније

Покрајинска влада обезбедила је и 20 милиона динара за израду техничке документације и репројектовање дела зграде Клинике за гинекологију и акушерство новосадске Бетаније.

Како је и раније речено, извођач је прекинуо радове пре шест година и проневерио 250 милиона динара, због чега се води судски спор. Гојковић каже да ће након израде докуменатције бити настављени радови, до комплетног завршетка објекта.


Стари ЦТ апарат је из 2007. године и годишње се на њему уради скоро 7.000 процедура, а у овој установи ураде око 45.000 радиолошких прегледа сваке године. У Институту годишње имају око 40.000 прегледа, близу 7.000 хоспитализација, а кроз њихову дневну болницу у једној години прође око 3.400 оболелих, напомиње др Гојковић и истиче да сва ова улагања потврђују опредељност Покрајинске владе у томе да им је приоритет улагање у здравство, на добробит свих грађана Војводине.

Љубица Петровић

EUR/RSD 117.1643
Најновије вести