Одржана комеморација жртвама у Сребреници 

СРЕБРЕНИЦА: Након обраћања званичника на комеморацији поводом 23. годишњице од злочина у Сребреници изведен је "Сребренички инферно" и читани су одломци романа Меше Селимовића, "Дрвиш и смрт", положено је цвеће и одржана молитва. 
srebrenica, tanjug ap
Фото: Tanjug (AP Photo/Amel Emric)

Одлазећи председавајући Председништва БиХ из реда бошњачког народа, Бакир Изетбеговић је у свом обраћању међународној заједници поручио да ће Сребреница заувек остати тамнан мрља на, како је рекао, образу свих оних који су могли, а нису спречили геноцид.

Поновио је да су за овај злочин одговорни Радован Караџић, Ратко Младић, али и, како је рекао "њихов ескадрони смрти потпомогнути паравојним јединицама из Србије", који су "систематски и организовано убиства уцинили наоциглед целог света".

"Бошњаци су издати од медународне заједница када је поклана заштицена УН зона. Те ствари се не могу поправити. Али порука да је Караџиц јунак, да заслужује одликовање је страшна порука", рекао је Изетбеговић и додао да Бошњаци са тим не могу да живе.

Сматра да једном одлуком међународне заједнице то стање може да се промени додајући да се "негирањем геноцида чине додатни злоцини над жртвама и њиховим породицама, који вређају све Бошњаке".


Ердоган: Сребреница, сраман чин пред очима Европе

АНКАРА: Председник Турске Реџеп Тајип Ердоган поручио је данас да је "геноцид у Сребреници најсрамнији чин који се догодио пред очима Европе" и позвао на заједничку борбу да се та, како је навео, врста злочина више не понови. 

Председник Турске на свом званичном твитер налогу одао почаст страдалим Бошњацима у Сребреници пре 23 године и поручио:

"Молим Алаха за милост за сву босанску браћу која су пала као шехиди у геноциду у Сребреници, којег сматрам најсрамнијим чином у историји који се догодио пре 23 године пред очима Европе. Заједно ћемо се борити да се та врста злочина против човечности не понови", поручио је Ердоган.


Дуња Мијатовић, комесарка Савета Европе за људска права, одала је почаст жртава и додала да, као неко ко је рођен у БиХ, с тугом и болом се сећа "више од 8.000 људских бица, углавном мушкараца и децака, убијених за мање од седам дана".

Секретар Механизма за међународне кривичне судове Олуфеми Елиас је устврдио да су активности на, како је навео, "извршењу геноцида пре 23 године у Сребреници биле планиране и организоване, а да је Суд у Хагу рекао ко су особе који су учествовале у томе".

" Убијене не можете поново вратити у живот, не може избрисати што се десило, не можете осигурати дом за породице какав су имале, али да бисте могли гледати у будућности важно је утврдити цињенице за геноцид, без икакве сумње", рекао је Елиас.

Главни инспектор и шеф централне јединице за истраге ратних злочина Криминалистичке полиције, Клаус Цорн је рекао да ратови било где на свету увек доносе смрт, велику агонију и тугу људима. 

"Данас сам свестан да се ништа није променило и да се геноцид, злочин против човечности и ратни злочини дешавају и дешаваће се из дана у дан широм света. Пречесто се говорило ''никада више'', али стварност је показала другачије", рекао је Цорн, пренели су медији у БиХ...


Јовановић: Негатори геноцида страдају сваког дана 

Лидер опозиционе Либерално демократске партије, Чеомир Јовановић, изјавио је данас у Сребреници, где присуствује комеморацији поводом 23. годишњице злочина почињеног у том граду, да ту долази годинама због Босне, Бошњака, његовог народа, због, како је рекао, наше деце и људи. 

У страначком саопштењу се наводи да је је Јовановић рекао и да је сећање на људе који су страдали најјаснија слика лудила које постоји и које нам, како је казао, и данас дише за вратом.

„Долазим овде годинама и долазим због Босне, Бошњака, мог народа, због наше деце, због људи. Каква порука одавде може да оде? Чини ми се да су Бошњаци овде страдали једном пре 23 године, а да мој народ и сви они који негирају сребренички геноцид страдају сваког дана", навео је Јовановић.

Додао је да у Поточаре не долази због тога што тих, како је рекао, 8.372 пописаних људи сматрам жртвама. 

"Они више него наша памет чувају то мало мира што имамо овде међу нама. Сећање на њих је најјаснија слика тог лудила које постоји и које нам и данас дише за вратом. Док не будемо имали снагу да победимо чињеницу да још увек зло потискује добро и лаж истину, нишани овде ће много више чинити за мир и за будућност него ми живи“, навео је Јовановић.


Поводом комеморације у Сребреници огласили су се и неки европски и светски званичници, а висока представница ЕУ Федерика Могерини и европски комесар за проширење Јоханес Хан саопштили су да је "геноцид у Сребреници отворена рана у срцу Европе".

Могерини и Хан су у заједничком саопштењу навели да је "пре 23 године исписана једна од најмрачнијих страница наше историје".

"Обавеза Европе и међународне заједнице јесте да се сећа да таква трагедија, срамота за човечанство, више не би могла да се понови", навели су Могерини и Хан.

Указали су и да сви одговорни за масакр морају да буду изведени пред лице правде. 

Државни секретр САД, Мајк Помпео, је поводом комеморације поручио да су Американци, уједињени с народом Босне и Херцеговине у одавању почасти и сећања жртава.

"Страшан геноцид у Сребреници подсјећа нас да морамо остати истрајни да бисмо осигурали просперитетну будућност за све грађане Босне и Херцеговине, без обзира на верску и националну припадност", навео је Помпео и додао да се "заједнички мора радити да се превазиђу разлике, ојачају демократске институције".

Известилац Европског парламента за Босну и Херцеговину Кристијан Дан Преда је поводом комеморације жртвама злочина у Сребреници на твитеру наисао да је "сећање на Сребреницу морална дужност Европљана и морамо се придржавати обећања да никада нећемо дозволити да се геноцид понови".

Председник Међународног резидуалног механизма за кривичне судове, судија Теодор Мерон је поручио да су сви одговорни за чување сећање на жртве, да лекције из Сребренице никада не буду заборављене и да се свако, како је навео, одупре мраку незнања и порицања.

Високи представник ОХР-а у БиХ Валентин Инцко сматра да је негирање геноцида дубоко нељудски, али и да то не значи да се он није десио те да постоје људи у Европи који негирају холокауст, који се десио.

"Нажалост, још не постоји закон о негирању геноцида, холокауста и говора мрзње и тиме се политицари требају позабавити одмах након избора", казао је Инцко за портал Klix.ba.

Марковић: Једини геноцид од Другог светског рата је "Олуја"

ЈАГОДИНА: Председник Јединствене Србије Драган Марковић Палма, изјавио је данас поводом годишњице дешавања у Сребреници 1995, да су Хашки трибунал и Суд у Београду судили одговорнима за ратни злочин у Сребреници, али да ни Хашки трибунал ни судови у Сарајеву, Загребу и Приштини нису осудили најтеже ратне злочинце који су починили највеће злочине над српским народом од Другог светског рата.

„Од породице Зец у Загребу, до Косова и Метохије нико није одговарао за злочине над Србима на простору бивше Југославије. Сребреница није геноцид, али Олуја јесте. За разлику од Сребренице, у Олуји је по наређењу тадашњег председника Хрватске Фрање Туђмана, протерано сво српско становништво из тадашње Републике Српске Крајине. Они који су остали су побијени, а сви градови и села у којима су живели Срби запаљени и уништени", навео је Маркових у писаној изјави достављеној медијима. 

Марковић је запитао како се то то зове када неко протера или побије све припаднике једног народа и уништи му сву имовину.

То се, указао је, десило у Хрватској, на Косову и Метохији, као и у Босни и Херцеговини ван Републике Српске. 

Марковић је позвао Бакира Изетбеговића да одговори на питање где су Срби из Сарајева и осталих градова на подручју Федерације БиХ и шта се са њима дешавало од 1992. до 1995.

"Ко их је убијао, држао у логорима и протерао. Ко је убио 3500 Срба и запалио сва српска села око те исте Сребренице“ , пита Марковић. 

Закључио је да је 90-тих година прошлог века, на подручју бивше Југославије дошло до грађанског рата, потпаљеног од неких великих сила и ту лежи одговор на сва питања. 

"Једини геноцид који се десио после Другог света рата зове се ''Олуја''“, поручио је Марковић у писаној изјави.

EUR/RSD 117.1661
Најновије вести