Пилот пројекат у 22 школе: Како до дипломе радним искуством

БЕОГРАД: У 22 средње стручне школе од овог пролећа истраживаће се како претходно радно искуство може да се претвори у диплому, саопштила је Привредна комора Србије (ПКС).
zidari pixabay
Фото: pixabay.com

Наводе да би то требало да буде шанса за људе који нису стекли званичне дипломе да нађу своје место на тржишту рада.

Министарство је изабрало девет образовних профила за овај пројекат - зидар, армирач, тесар, руковалац грађевинском механизацијом, пекар, месар, кувар, столар и модни кројач, наводе у ПКС.

Кроз овај пилот-програм, Министарство просвете утврђује и развија поступак признавања претходног учења, како би се омогућило грађанима који су одређена знања и вештине стекли ван формалног система образовања, кроз обуке, животно и радно искуство, да стекну квалификацију која је једнака оној стеченој кроз формално образовање и призната на тржишту рада, наводе из ПКС.

Руководилац Центра за едукацију, дуално образовање и образовне политике ПКС Мирјана Ковачевић каже да је реч је о квалификацијама за које је утврђено да их је кроз неформалне обуке или радно искуство стекао највећи број незапослених.

Додаје да ови грађани могу да буду кандидати за поступак признавања претходног учења.

Она напомиње да потребе тржишта рада диктирају потребе за преквалификацијом, а обављају их средње стручне школе и организацје образовања одраслих које су стекле статус јавно признатих организатора активности (ЈПОА).

"Важно је истаћи да програми ЈПОА не морају нужно резултирати новом квалификацијом, већ могу полазнику омогућити делимично остваривање стандарда стручних компетенција, али да то може бити довољно да полазник буде оспособљен да обавља радне задатке и реализује послове код жељеног послодавца", објашњава Ковачевић, пренето је у саопштењу.

Ковачевић је указала да Министарство просвете ради на развоју поступка признавања претходног учења појединца како би компетенције стечене кроз рад биле препознате и званично признате у оквиру Закона о Националном оквиру квалификација Србије (НОКС).

Према том Закону кроз признавање претходног учења могу се стећи квалификације на I, III и V нивоу образовања.

У Србији постоје 72 институције са укупно 262 програма обука намењених одраслима, 17 средњих стручних школа, девет установа за образовање одраслих попут радничких, народних и отворених универзитета и 46 других организација.

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести