Покрајинска влада уручила уговоре о помоћи високошколским институцијама

Уговоре факултетима, високим струковним школама и студентским центрима за финансирање одржавања зграда и набавку опреме, за њих укупно 21, у Извршном већу АП Војводине уручио је покрајински секретар за високо образовање и научноистраживачку делатност проф. др Зоран Милошевић.
ugovori2
Фото: У име ПМФ-а уговор од др Зорана Милошевића примила деканица Милица Павков Хрвојевић, фото: Дневник (Р. Хаџић)

Укупан износ новца од 48 милиона динара додељен је на основу три јавна конкурса: за суфинансирање текућих поправки и одржавање зграда, објеката и опреме установа високог образовања чији је оснивач АПВ за 2018. годину; за суфинансирање текућих поправки и одржавање зграда, објеката и опреме установа студентског стандарда и за суфинансирање набавке машина и опреме у установама високог образовања, чији је оснивач Покрајина.

Како је рекао покрајински секретар, приближно 30 милиона динара издвојено је за поправку објеката, шест милиона је опредељено за набавку опреме и 12 милиона за објекте  студентског стандарда - студентске центре у Новом Саду и Суботици.

„Међу онима који су добили средства на овим конкурсима јесте највише факултета у Новом Саду, али морам да истакнем да је поред највећег износа за санацију енрегетског система ПМФ у Новом Саду издвојено знатних шест и по милиоона динара за фасаду Високе школе у Суботици“, рекао је Милошевић, нагласивши да су, када је у питању опрема, највећа средства додељена Кикинди, а ту су и Вршац и Сремска Митровица.

„Ово је пројектно финансирање, дакле, нешто што субјекти високог образовања препопзнају и препоручују се за доделу средстава. Већина оних који су конкурисали средства су и добили, а неки и заборавили на конкурсе, што говори о томе да неки већ помажу сами себи, процењују да и из властитих средстава могу да надоместе оно што би могли добити преко конкурса. Не треба заборавити и да велики број факултета има и међународне пројекте, да су у питању ИПА пројекти, где се највише улаже у опрему и осавремењивање научноистраживачке делатности“, рекао је секретар Милошевић, истакавши да, поред буџета из којег се финансирају високообразовне институције у просеку са 70 одсто, затим сопствених средстава која прикупљају а износе око 30 одсто, постоји и та важна међународна сарадња.

„Из текуће буџетске резерве последњих месеци издвојли смо око 60 милиона динара. Само Академја уметности добила је 30 милиона за музичке инструменте, а пре неколико дана одобрили смо три и по милиона дианара за монтажу и стављање у фукцију оргуља. Имамо око 17 милиона датих Институту за прехрамбене технологије, пре тога смо дали око 15 милиона за вински аналајзер. Говоримо о средствима која нису редовна у буџету Секретаријата, него је Влада реаговала ванредним средствима јер нам је циљ да научноистраживачку делатност промовишемо као примењену и пре свега као делатност која доприноси унапређењу нашег укупног привредног живота“, рекао је Милошевић. „Партнери смо на и великим пројектима Републичке владе - прошле године издвојили смо 110 милиона динара за Научно-технолошки парк у Новом Саду, ове године у ребалансу за који дан би требало да буде усвојено још 115 милиона, а то нас очекује и следеће године. Такође смо и у пројекту Института „Биосенс”“, истакао је Милошевић.

Проф. др Недељко Тица, декан Пољопривредног факултета Универзитета у Новом Саду каже да су конкурисали на два конкурса: за инсвестиционо одржавање подизање енергетске ефикасности за замену прозора, док су на конкурсу за набавку опреме добили новац за набавку беспилотне летелице и за један мањи апарат за хемијску анализу.

„Укупно смо добили око четири милиона динара, три и нешто су за прозоре, а преостало је за набавку опреме“, каже Тица.

Од декана Факултета техничких наука проф др Радета Дорословачког, сазнајемо да је Факултет добио средства за набавку инструмента којим се контролише квалитет ваздуха, односно присуство честица нездравих материја у атмосфери. Инструмент ће користити Департман за заштиту животне средине ФТН-а.

Александар Рашковић из Завода за фармакологију и клиничку фармакологију на Медицинском факултету у Новом Саду каже да је Завод аплицирао за спектрофотометар и за то је добио 500.000 динара.

„Реч је о јако битном апарату за наш рад у области изналажења лекова и испитивања њиховог жељеног и нежељеног деловања“, каже Рашковић.

Фото: Дневник (Р. Хаџић)


Машине и опрема за 10 академских установа

На конкурс за суфинансирање набавке машина и опреме у установама високог образовања, чији је оснивач Аутономна покрајина Војводина за 2018. годину средства су добили Факултет спорта и физичког васпитања, Факултет техничких наука, Медицински факултет, Пољопривредни факултет и Технолошки факултет у Новом Саду, Грађевински факултет Суботица, Технички факултет „Михајло Пупин” Зрењанин, Висока школа струковних студија за образовање васпитача у Кикинди, Висока школа струковних студија за образовање васпитача у Сремској Митровици и Висока школа струковних студија за образовање васпитача у Вршцу.


Гордана Мијаиловић, диекторка Високе школе струковних студија за васпитаче и пословне информатичаре „Сирмијум” из Сремске Митровице, каже да ће добијена средства по конкурсу за текуће одржавање школа искористити за реконструкцију канализационе мреже која је вишегодишњи проблем, а добијена су и средства по конкурсу за опрему, с којима ће унапредити информатичку учионицу.

„Подразумева се да у трошковима учествује и наша школа сопственим средствима. Добили смо 690.000 динара за канализациону мрежу и око 360.000 за унапређење информатичке учионице“, каже Гордана Мијаиловић.

На јавни конкурс за суфинансирање текућих поправки и одржавање зграда, објеката и опреме установа високог образовања чији је оснивач АПВ за 2018. годину новац су добили: Економски факултет Суботица, Факултет спорта и физичког васпитања, Пољопривредни факултет, Природно - математички факултет у Новом Саду, Висока школа струковних студија за образовање васпитача у Сремској Митровици, Висока школа струковних студија за образовање васпитача и тренера у Суботици, Висока школа струковних студија за образовање васпитача у Вршцу, Висока пословна школа струковних студија у Новом Саду, Висока техничка школа струковних студија у Суботици.

На конкурсу за суфинансирање текућих поправки и одржавање зграда, објеката и опреме установа студентског стандарда новац су добили: Студентски центар „Нови Сад” и  Студентски центар „Суботица”.

В. Црњански

EUR/RSD 117.1205
Најновије вести