Полаган пријемни испит на Медицинском факултету: Борба за индекс будућих стоматолога, доктора и фармаколога

Пријемни испит за медицину, стоматологију и фармацију на српском и енглеском језику одржан је током дана, док кандидате за остале студијске програме Медицинског факултета провера знања чека сутра од 12 до 15 часова.
medicinski fakultet
Фото: Дневник (В. Фифа)

Годинама не јењава заинтересованост студената за ову образовну установу, која се добро котира не само због тога што пружа прилику будућим лекарима да стекну неопходна знања на конкретним проблемима јер се настава одвија у чак 29 клиника и осам регионалних здравствених центара широм Војводине, већ и зато што је живот у Новом Саду јефтинији и квалитетнији него у већим градовима.

Ове године на основним академским студијама има 100 буџетских места и 64 самофинансирајућих, док је на интегрисаним студијама тај однос 280:132, а на основним струковним студијама 35:58. На основне струковне студије могу се уписати 93 кандидата, и то 35 будућих бруцоша чије се образовање финансира из буџета и 58 самофинансирајућих кандидата.

Многе матуранте, пристигле из далека, јуче су на клупама и травњаку ишчекивали родитељи, уморни од пута и, како кажу, уз више од сат времена стајања на сунцу док и последњи ђак није ушао на пријемни испит. Небојша Цвјетковић из Градишке у Републици Српској, који је у град стигао синоћ, оценио је напорним читав процес уписа за све који нису из Новог Сада и околине, али је истакао и предности.

Фото: Небојша Цвјетковић, фото: Дневник (В. Фифа)

– Не само што се ради по Болоњској конвенцији већ се прима и више студената – казао је Небојша. – У Бањалуци има места за 60 студената, од чега по 20 на буџету, суфинансирању и самофинансирању. Било би ми драго да не морам да плаћам пуну цену школовања, али је и друга опција у реду. Иако сам задовољан како сам урадио, немам превелика очекивања да се не бих разочарао.

Јовану Врањеш из Бањалуке Нови Сад је привукао зато што су и њени родитељи овде студирали. Међутим, она има и резервне планове.

Фото: Јована Врањеш, фото: Дневник (В. Фифа)

– Ако овде не успем, отићи ћу следеће недеље у Беч на студије. У крајњем случају, радићу са дипломом средње медицинске школе – закључила је.

За Владимира Петровића из Нове Пазове, иако се припремао од септембра прошле године, тестови су били крупан залогај.

Фото: Владимир Петровић, фото: Дневник (В. Фифа)

– Када долазите из стручне школе, као ја, тешко је за годину дана савладати све градиво из хемије и биологије – рекао је Владимир. – Почиње се буквално од нуле. Мада, не жалим се јер сам одувек желео да студирам медицину, а себе у будућности видим као офталмолога у приватној пракси. За сваки случај, полагао сам и пријемни за биохемију на београдском Хемијском факултету и прошао.

Гимназијалки општег смера Анђели Шварц из Сутјеске, у околини Зрењанина, предзнања није мањкало. Питања су, по њеној процени, била за размишљање, али је нису изненадила јер су била истог типа као и прошле године, а трема је попустила до дана полагања.

Фото: Анђела Шварц, фото: Дневник (В. Фифа)

– Свакако ћу студирати у Новом Саду, где су се школовала и моја браћа, а друга на мојој листи жеља је биологија на ПМФ-у – додала је.

Највише места има на интегрисаним студијама, где се на студије медицине може уписати 212 будућих бруцоша, и то 180 на буџет и 32 самофинансирајућа. На студијама стоматологије места има за 52 кадидата, и то 45 на терет државе и седам самофинансирајућих, на студије фармације може се уписати 108 кандидата, и то 55 на буџет и 53 самофинансирајућих. За студије медицине на енглеском језику места има за 30 кандидата, а десет страних студената може уписати стоматологију на енглеском језику.

Јединствена прелиминарна ранг-листа на Медицинском факултету биће објављена 1. јула од 8 сати, а коначна 4. јула од 12 часова. Прозивање кандидата за упис на основне академске студије специјалне едукације и рехабилитације планирано је 5. јула с почетком у 10 сати, док је упис примљених од 8. до 16. јула.        

С. Милачић

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести