Популарне гимназије, економске и медицинске школе

На огласним таблама основних школа у понедељак ће осванути распоред свршених осмака по средњим школама у првом овогодишњем уписном кругу.
I ovogodišnje liste želja slične onima ranijih godina Foto: F. Bakić
Фото: И овогодишње листе жеља сличне онима ранијих година  Фото: Ф. Бакић

С обзиром на то да је и ове године више места у првим разредима средњих школа него малих матураната, сасвим је сигурно да нико неће остати неуписан, али је сигурно и да неће сви бити распоређени баш тамо где су највише желели, па чак да ће бити и оних који ће на место у средњој школи морати да сачекају други круг. И док ће се они чија имена буду на листама примљених у средње школе у првом кругу, у уторак  и среду уписивати, ученици чија се имена не нађу на тим листама, моћи ће одмах да виде и у којим школама којих и колико места је остало непопуњено и у уторак да поднесу нове листе жеља за упис на нека од тих места. Распоред у овом другом кругу биће објављен у петак, а тога дана ће се примљени ученици и уписивати.

Да подсетимо, ученици распоређени у првом кругу, уколико нису задовољни и не желе да се упишу на смерове на које су распоређени, неће моћи да конкуришу у другом кругу, него ће морати да сачекају да се у том кругу упишу сада нераспоређени ученици, па тек онда да конкуришу за места која преостану и то директно у средњим школама које и тада остану непопуњене.

Но, судећи по ранијим годинама петнаестогодишњаци прилично добро процене своје шансе и на прва места на ранг листи обично ставе смерове за које имају највише шансе, па већина буде уписана већ у првом кругу, и то углавном на неко од прва три наведена смера у листи жеља.

Већ је извесно да је по свему осталом и овај уписни рок у средњим школама сличан досадашњим. Наиме, бар судећи по првим жељама на листама осмака из Јужнобачког округа, и овогодишња генерација малих матураната преферира четворогодишње смерове, док је оних који највише желе на занатска занимања веома мало. Такође и ове године више првих жеља него места има за гимназије, економско туристичке, медицинске и економске школе, па и то углавном само у већим срединама.

Нико неће у тапетаре и зоотехничаре

Најмање интересовање ове године било је за трогодишње смерове за тапетаре и декоратере зидних површина у школи „Милева Марић Ајнштајн“ у Новом Саду, и за механичаре и конобаре у истоименој школи у Тителу. Прва жеља ови смерови су тек за по једног кандидата за средњошколце. Од четворогодишњих смерова најмање интересовање је за смер зоотехничара у Пољопривредној школи у Футогу, који је такође прва жеља само за једног петнаестогодишњака.

И ове године у Јужнобачком округу највећи је притисак на неколико новосадских школа, док у осталим местима тек спорадично има више првих жеља него места. У Новом Саду ове године апсолутни хит је смер за електротехничара информационих технологија у Електротехничкој школи „Михајло Пупин“, где би на неко од 48 места у два огледна одељења највише желело 172 осмака, и то оних који су сакупили и тек пола бода мање од максимума. Други на листи пожељних смерова је физиотерапеутски у Медицинској школи „7. април“ где први, од 108 оних који највише жели на неко од 30 места, има само бод мање од максимума. Трећи на овој ранг листи најпожељинијих места у средњим стручним школама је такође четворогодишњи смер за зубног техничара у истој школи. Највећа жеља овај је смер, на којем има 30 места, за чак 75 петнаестогодишњака, међу којима су и они са 98,5 бодова.

Од четворогишњих смерова новосадских средњих стручних школа ове године осмацима су пожељни још електротехничар за електронику на возилима, техничар мехатронике, електротехничар мултимедија и електротехничар рачунара у школи „Михајло Пупин“, а распон бодова оних који ће бити на челу ранг листа је од 97 до 90,69 бодова. У школи „Светозар Милетић“ више првих жеља него места има за кулинарског, туристичког, економског и финансијског техничара. У Медицинској школи ове године топ занимања су и педијатријска сестра, медицинска сестра, лаборант, козметички и фармацеутски техничар, а први на ранг листама за ова знаимања имаће од 99,5 до 95,5 бодова. Затим фотографи у школи „Милева Марић Ајнштајн“, где би на 30 места највише желело 45 свршених осмака, и архитектонски техничар где је 60 места прва жеља за њих 62, међу којима има и оних са 93,75 бодова.

Више првих жеља него места има и за смер техничара друмског саобраћаја у школи „Пинки“, која је и једна од две новосадске школе у којима је за трогодишњи смер више првих жеља него места. Наиме на неко од 90 места на смеру за возача највише жели 168 петнаестогодишњака, од којих неки имају и по 78,58 бодова, док је у школи „Павле Савић“ 45 места за женског фризера прва жеља за 50 малих матуранара.

У осталим војвођанским општинама углавном је више места него првих жеља у средњим школама, осим у Бачкој Паланци, где по првој жељи има више пријављених него места за четворогодишње смерове за туристичке техничаре, пословне администраторе и електротехничаре и за трогодишњи смер за куваре. Слична ситуација је и за смер кувара у Тителу и Жабљу, као и за четворогодишњи смер за техничара друмског саобраћаја у Врбасу.

Од гиманзија и ове године, прва на ранг листи је „Јован Јовановић Змај“, за чијих 60 места на природно- математичком смеру чезне 158 малих матураната, а неки од њих у ову трку кренули су и са свих 100 бодова. Да ће и ове године најбољи ђаци бити у Јовиној гимназији наговештава и то што су и међу оним који највише желе у специјална одељења за математику, физику или информатику мали матуранти са по 99 бодова, међу онима који ће у билингвална одељења су кандидати са 98,5 бодова, док ранг листа за спортско одељење почиње већ од 98,5 бодова. Више првих жеља него места има и за гимназије „Исидора Секулић“ и „Светозар Марковић“, али они који у некој од ових гимназија остану испод црте могу се надати распореду у најмлађу новосадску гимназију „Лаза Костић“, чијих је 180 места прва жеља тек за 98 свршених осмака.

Осим у новосадским гимназијама, више првих жеља него места је једино још у Бечеју.

Д. Девечерски

EUR/RSD 117.1305
Најновије вести