Прва жртва малих богиња у Србији; у Војводини деветоро оболелих

НОВИ САД: Тренутно у Војводини имамо деветоро оболелих од малих богиња, сви су доброг општег стања и већина њих је већ завршила болничко лечење, каже за “Дневник” покрајински секретар за здравство доцент др Зоран Гојковић, реагујући на вест да је у Београду од последица обољевања од малих богиња преминуо тридесетогодишњи пацијент.
hitna pomoc, FICA3830
Фото: Дневник (Ф. Бакић), илустрација

Пацијент је примљен на клинику с упалом плућа, што је једна од најчешћих компликација. Поред свих наших напора дошло је до потпуног отказивања плућне функције и смртног исхода, рекао је директор Клинике за инфективне и тропске болести др Горан Стевановић и додао да пацијент није био вакцинисан ММР вакцином.

Тренутно имамо деветоро оболелих од малих богиња, од чега се њих троје разболело на територији Војводине, а шесторо њих је епидемиолошки повезано с оболелима у Београду и Централној Србији. Имамо и још четири особе код којих постоји сумња на болест и који се испитују, казао је секретар Гојковић.

Како је навео, сви оболели су доброг општег стања и већина их је напустила болнице и налазе се пд ндзором епидемиолошке службе.

Обухват вакцином је све бољи и позивамо све родитеље да вакцинишу децу, а вакцина им довољно у домовима здравља, поручио је др Зоран Гојковић.


Лончар: Десило се оно на шта струка месецима упозорава

Десило се оно на шта стурка месецима упозорава, изјавио је данас министар здравља Златибор Лончар и додао да је пацијент, који је умро на инфективној клиници од компликација малих богиња, примљен у ту здравствену установу 22. децембра.
Министар је нагласио да је статистика таква да када имате одређени број оболелих да се десе и смртни случајеви.

"Користим прилику да још једном кажем да проблем не може да се реши док се не вакцинишемо. То је једини начин да не долази до оваквих ствари", рекао је Лончар новинарима у Београду.

Он је апеловао на родитеље да вакцинишу своју децу, да не слушају друге јер не могу очекивати да држава буде чудотворац и заустави епидемију.
"Уколико деца нису вакцинисана овакве ствари су неминовне", закључио је Лончар.


За непуна три месеца у Србији је регистровано 668 оболелих од малих богиња, најмлађи пацијент имао је 2 месеца а најстарији 60 година. Епидемиолог Института за јавно здравље Србије проф. др Дарија Кисић Тепавчевић каже да 91 одсто оболелих није било ваксинисано или им је непознат вакцинални статус.

У моменту када је епидемија почела, колективни имунитет је био низак, око 80 одсто, а у неким крајевима још и нижи. Све то је допринело наставку епидемије и ширењу малих богиња, рекла је Тепавчевић и додала да се у последња три месеца повећао број вакцинисане деце ММР вакцином, те да је сада у генерацији од 12 месеци до 14 година, вакцинисано 91 одсто деце.

Постоје неки региони где је обухват нижи као што је Пчињски округ и Београд, указала је Тепавчевић и истакла да је најнижи обухват на територијама које су у надлежностима Института за јавно здрзвље Ниш и Завода за јавно здравље Нови Пазар, где је обухват вакцинацијом око 80 одсто.

Уколико се тренд повећања вакцинације настави, очекује да ће се достићи ниво колективног имунитета од 95 одсто који би спречио епидемијско ширење болести какву имамо данас.

Љ. П.

EUR/RSD 117.1050
Најновије вести