Револуција и еволуција монетарног система

У временима економских криза, људско друштво је увек налазило одговор у пукој трампи, компензацији, више него у глобализованим системима који су углавном ишли на руку велепоседницима, данашњим капиталистима и тајкунима.
nikola.jpg
Фото: Dnevnik.rs

Тако је и данас, када се широм света развијају такозване алтернативне економије, убрзано ширећи свој утицај путем нових технологија, првенствено средстава комуникације као што је интернет.

Једна новија верзија алтернативне економије која убрзава свој раст и повећава вредност своје валуте је “Фер коп”, са новчаном јединицом названом феркоин. Свака сличност са термином биткоин је намерна, само што људи из “Фер коп”-а биткоин називају револуцијом, а феркоин еволуцијом. 

"“Фер коп” је друштвено-економски систем који жели да изгради инфраструктуру и логистичку подршку за фер економију. Желимо посткапиталистичко друштво. “Фер коп” је отворена, глобална кооператива, самоорганозована, користећи интернет и функционишући ван оквира државе и централних институција као што су банке и владе", прича за “Дневник” Никола Бурић, члан Задруге “Фер коп”, иначе инжењер заштите природне средине који тренутно живи у Швајцарској, где се овог лета одржава низ радних кампова посвећених развијању идеје алтернативних економија, било да је реч о привреди, баштованству, екологији, софтверу.

Према његовим речима њихов циљ је да направе  транзицију ка новом свету, смањујући економске и друштвене разлике између људи колико год је то могуће.

"Да смањимо јаз између “богатог севера” и “сиромашног југа”, а самим тим да се богатство које стварамао свакодневно улажући наш рад, време и енергију, дистрибуирају на фер и коректан начин", каже Бурић.

У центру ове помало идеалистичке тежње, урођене људима од памтивека, стоји радикална реформа монетарног система. Зато је на трагу биткоина, валуте која полако али сигурно преузима примат над трдиционалним валутама као што су долар, франак, евро, створена криптовалута феркоин, која већ има своју интернет банку, сваки корисник свој виртуелни новчаник, омогућавајући редистрибуцију плодова рада у циљу стварања нових локалних и глобалних економских система.

" Револуционарна технологија која користи такозвани “блокчејн”, низ акција и интеракција између различитих корисника, после одређеног времена, у нашем случају после три минута, улази у архиву. Ако сви комуницирамо са банком као централним системом, сви добијамо проток информација од корисника ка банци, која редистрибуира све трансакције у различите блокове. Блокчејн технологија омогућава децентрализован систем, сваки корисник може директно да комуницира са другим корисником без контроле, надзора и могућности за разне сумњиве трансакције", труди се да објасни апстрактну нову технологији стицања новца као заједничког капитала Никола Бурић из “Фер коп”-а.

" Тренутна вредност једног феркоина је 0,2 евра. Када смо кренули, била је 0,05 евра, а поређења ради, биткоин је имао минималну вредност у коју нико није веровао, док људи нису схватили његове бенефите и вредности. У једном тренутку, биткоин је имао вредност 3000 долара, али као шпекулативна валута, биткоин је подлегао законима тржишта, понуде и потражње. Вредност феркоина одређује заједница, то јест задруга. Ми имамо отворене скупштине којима свако може да приступи, промовишемо сарадњу, а не надметање. Ту се разликујемо од већине постојећих институција које доминирају. Ми желимо нови децентрализовани економски систем који ће бити изграђен одоздо, снагом појединаца који се укључе у овај покрет. Вредност фрекоина се заснива на количини уложеног рада, времена и технологије, знања, ресурса, на крају крајева и новца који је уложен у развој валуте. У многим деловима света већ постоје кооперативе и произвођачи, фирме које нуде своје услуге, ресурсе и заузврат зарађују феркоине, подижући његову вредност на тржишту. На интернет платформама и мењачницама за криптовалуте, феркоин тренутно има вредност од 0,4 евра. А ми је ценимо 0.2 евра, јер не желимо да омогућимо само богатима да купују феркоин, него и осталима", каже Бурић.

“Фер коп” је један од покрета “од корена” (грасрут). Од појаве светске економске кризе евидентан је раст таквих иницијатива, од којих су неке већ глобално познате, као што су “Окјупај Волстрит” “15м”, “Анонимуси”... Ови покрети и иницијативе почивау на изградњи директне демократије и доношења одлука путем консензуса, отворених скуштина, пленума, у оквиру којих се чује сваки појединачни глас, приговор, аргументација. Интернет апликација “Телеграм” је основно средство међународне комуникације, а интернет сајтови “Фер коп”-а су отворене платформе за сарадњу, засновану на легалном ентитету “Фридом коп”, регистрованом у Европи. “Фридом коп” је до сада већ помогао људима из Грчке, Бразла, Шпаније, да се самозапошљавају и самим тим избегну репресивне државне мере штедње ових држава. У оквиру ових алтернатива, људи легално нуде своје услуге, отварају рачуне и наплаћују рад, без плаћања пореза и доприноса.

Никола Бурић објашњава да постоје три основна принципа на којим почива рад “Фер коп”-а: интегрална револуција (односи засновани на слободи, суверенитету, јавности, заједничком добру, сарадњи), “Пир ту пир” модел (мрежи поверења, подршке, солидарности, разумевања), хакерска етика (бесплатне и доступне информације). У овим оквирима, сви би требали да буду једнаких шанси да остваре капацитете и потенцијале, без обзира на расу, годиште, пол, позиције у друштву.

Серија летњих кампова у Швајцарској, у коју ће бити укључени и “фер кооперативци” из Војводине, трајаће од 30. јула до 22. септембра. Први је за почетнике који су тек сад ступили у контакт са информацијама о функционисању новог система. Други ће бити везан за жене, у жељи да се смањи јаз полне дискриминације. Трећи камп ће бити посвећен развоју отворене платформе за кооперацију, где ће бити дефинисани планови за наредну годину, а четврти је везан за формирање глобалног нивоа управљања процесом развоја фер задруга.

Игор Бурић

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести