Шта Србији доноси чланство у ЦЕРН?

БЕОГРАД: Србија је постала чланица Европске организације за нуклеарна истраживања (ЦЕРН), а чланство у овој организацији ће српским научницима пружити могућност сарадње и учешће у истраживањима која се реализују у Женеви.
CERN Institut Foto: CERN
Фото: ЦЕРН Фото: CERN

Програмски директор Петнице Никола Божић изјавио је да ће чланство Србије у ЦЕРН-у бити подстицај фундаменталним наукама.
"Оне су уз образовање најважнији чиниоци развоја неког друштва. Уласком Србије у ЦЕРН биће то подстицај и за развој науке у целом региону, јер научници интензивно сарађују. А ако посматрамо Берлински процес у оквиру придруживања ЕУ видимо да ин он подразумева подршку још интензивнијем регионалном повезивању у области науке, рекао је Божић, преноси Б92.

Чланство ће помоћи и при финансирању науке, јер се за то из државног буџета издваја 0,3 одсто БДП-а.
"Ми немамо могућности да сами много издвајамо у научну инфраструктуру, па је чланство у оваквим пројектима веома значајно, јер наша академска заједница може учестовати у истраживањима која би нам иначе била недоступна, објаснио је Божић. 

Истиче да је веома важно да се разуме да су улагања у науку и образовање инвестиције у будући развој нашег друштва - сваког друштва. 
"Финансирањем чланства у ЦЕРН наша држава подстиче развој науке, али је важно да се обим средстава за науку повећа и з наше истраживаче и институције у Србији, поручује Божић. 

Чланство Србије у ЦЕРН-у биће формално потврђено након што Скупштина Србије и Унеско, према установљеним процедурама, ратификују ову резолуцију. Званичан пријем Србије као сталног члана ЦЕРН-а биће уприличен свечаном церемонијом подизања српске заставе испред зграде ЦЕРН-а у Женеви, којој ће присуствовати највиши државни врх. 

Као једна од република Југославије, Србија је била међу оснивачима ове организације 1954. године, али је 1961. године престала да буде члан, из "економских разлога", а након више од пола века, у марту 2012. године Србија се вратила у ЦЕРН као придружени члан. 

EUR/RSD 117.1205
Најновије вести