ШУГА И ВАШКЕ У ШКОЛАМА У СРБИЈИ Шире се лако, а ЕВО ШТА да радите против овог УЖАСА

У београдској основној школи "Браћа Јерковић" средином прошле недеље се појавила шуга.

 И док су родитељи ученика ове школе забринути, дерматолози кажу да се сваке године с почетка пролећа и на јесен појави мини епидемија шуге, али и вашака које се најлакше шире у колективима односно вртићима и школама. Родитељи у Београду муку муче с вашкама, које се, захваљујући недовољној нези, шире буквално у круг по колективу.

Из Градског завода за јавно здравље Београд ГЗЈЗ потврђено је за да је 19. октобра ова установа обавештена о појави шуге код једног ученика првог разреда ОШ "Браћа Јерковић".

- Истог дана, контактирана је директорка школе и наложене су мере за спречавање ширења обољења које се примењују у случају појаве шуге у колективима, а које је школа спровела и даље их спроводи. Оболело је једно дете. Према Правилнику о пријављивању заразних болести и посебних здравствених питања, обољење шуга не подлеже обавезном пријављивању заразних болести, али се на територији Београда ово обољење пријављује преко збирних пријава на недељном нивоу - наводе они у свом одговору.

Додају да се шуга може регистровати током целе године углавном спорадично, а понекад у виду мањих епидемија у колективима. Нагласили су да се у Београду у последњих пет година број регистрованих случајева шуге кретао од 512 (2022. године) до 1.277 (2018. године).

Из школе су рекли да неће давати никакве информације без консултација са Министарством просвете.

Инкубација траје од две до четири недеље

Педијатар др Саша Милићевић казао је да шуга јесте стављена у запећак, али да се сваке године јавља.

- Преноси је паразит звани "шуграц" који продире у кожу, прави канале и полаже јаја где се развију ларве, а онда се развије јединка. Јавља се свраб и то најчешће увече када дете легне да спава у пределу прегиба. Инкубација траје од две до чак четири недеље иако инфекција траје од пет до седам дана особа јер и након тог периода особа заразу може да пренесе - каже др Милићевић и додаје:

- Вашке су такође паразити који су увек ту, или се нађу у налетима. Јако су заразне и брзо се преносе. Довољно је да једно дете у колективу има вашке и да их добију и остала. За њих је карактеристичан свраб у пределу главе и оне обично иду на здраву и чисту косу. Против њих се користе шампони, али је битно да се препознају на време.

И Дерматолог Невенка Докмановић наводи да се с почетка пролећа и јесени јављају мини епидемије шуге.

- Шуга није карактеристика нижих социјалних слојева, може се јавити било где. Да бисте се заразили шугом потребан је дужи телесни контакт. Неретко је могуће заражавање и преко одеће и играчака уколико паразита има много. Може се јавити у колективима, школама и вртићима и то ако су се деца вратила са рекреативне наставе или екскурзије. Након дужег телесног контакта потребно је две недеље да се развију први симптоми - објашњава Докмановићева и додаје:

- Они су у виду интензивног свраба који се јавља ноћу и јављају се промене на телу где има мало лојних жлезда, на пример на прстију, табанима, лакатним јамама, полном органу у виду црвених папулица или каналића. Лекар на основу прегледа преписује масти и потребна је превенција. Све површине морају да пребришу антисептиком, потребно је усисати тепихе, веш који се пере прати на температури преко 50 степени бар 35 минута, док одећа која се не пере треба да се стави у најлонске кесе и да се изнесе да буде три дана напољу.

Случајеви шуге и вашака спорадично се јављају и у другим градским срединама. Тако су неки случајеви забележени и у Новом Саду, а једна Новосађанка каже да је то последњих година уобичајена појава у вртићима и нижим разредима основних школа.

Дневник, Блиц

EUR/RSD 117.1216
Најновије вести