Свака трећа девојка у Србији нежељено додиривана

БЕОГРАД: Свака трећа девојка у Србији доживљава нежељено додиривање, а готово 80 одсто младих доживело је неки облик сексуалног узнемиравања, показују резултати истраживања "Млади и искуство сексуалног узнемиравања" које је спровео Аутономни женски центар. 
devojke, pixabay.com
Фото: pixabay.com

Како је саопштено, најексплицитније облике сексуалног узнемиравања, нежељено приљубљивање, додиривање и уношење у лице или самододиривање мушкараца по интимним деловима тела, доживела је свака трећа девојка у Србији. 
Док је најчешћи облик сексуалног узнемиравања, који је доживела свака друга девојка у Србији, звиждање, слање пољубаца и облизивање.

"Девојке су значајно чешће од младића изложене појединачним облицима сексуалног узнемиравања и много више њих уме да препозна одређена понашања као таква. Истраживање је такође показало да млади врло често не умеју да именују понашања која спадају у сексуално узнемиравање", каже Сања Павловић из АЖЦ-а.

Најчешћи вид сексуалног узнемиравања у Србији који доживљавају млади је називање непримереним надимцима попут "лутко", "злато", "цицо" што доживљава осам од 10 девојака. 
Сличне непримерене надимке доживљава само један од 10 младића, док слање пољубаца, звиждање и облизивање доживљава свака друга девојка и сваки шести младић. 

Нежељене поруке и телефонске позиве сексуалног садржаја добија шест од 10 девојака и три од 10 младића.
На питање које облике понашања препознају као сексуално узнемиравање, 95 одсто младих навело је "нежељено додиривање, приљубљивање", 90 одсто њих навело је "нежељене позиве и поруке сексуалног садржаја", 84 одсто испитаних смтра да је то "слање пољубаца, облизивање, звиждање", а 53 одсто њих да је то "обраћање непримереним надимцима".

"Србија је тек од прошле године оваква и слична понашања квалификовала као кривично дело полно узнемиравање за које је запрећена новчана или казна затвора до шест месеци.Важно је да знамо да девојке и жене различито реагују на ове облике сексуалног насиља, али и да све радње са сексуалном конотацијом које чине да се осећамо понижено или уплашено јесу кривично дело", додаје Сања Павловић.

Активности које АЖЦ у сарадњи са другим женским организацијама у Србији покреће са поруком "Захтевам да будем ЗАШТИЋЕНА од сексуалног узнемиравања" имају за циљ да у јавности отворе проблем толеранције друштва на облике сексуалног узнемиравања, посебно инсистирајући на томе да се на факултетима у Србији унапреди заштита студенткиња и студената од овог облика насиља.

Анкетирање младих за истражиавње обавила је агенција Нинамедиа у јуну ове године.
У истраживању је учествовало 602 жена и мушкараца старости између 18 и 30 година из Београда, Ниша и Новог Сада.

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести