Сваког дана једна жена умре од рака грлића материце

НОВИ САД: Значајан број жена у Србији суочава се с карциномом грлића материце и процењује се да готово на свака 24 сата једна жена у Србији умре од последица ове болести.
b
Фото: Dnevnik (arhiva)

Годишње у Србији оболи између 1.300 и 1.500 жена од ове болести која захваљујући савременим методама ране диијагностике може да се спречи или врло рано открије, на самом почетку болести, каже за “Дневник Председник Удружења гинеколога онколога Србије и лекар Института за онкологију Војводине професор др Аљоша Мандић, поводом Европске недеље превенције рака грлића материце која се обележава ове седмице.

Ова болест је у 98 одсто случајева повезана са дуготрајном инфекцијом хуманим папилома вирусима. Др Мандић истиче да неретко гинеколошка обољења представљају стигме, те стога жене нерадо причају о проблемима и симптомима који могу да буду последица постојања гинеколошких малигнитета.

Морамо превазићи такве ставове, свакодневно ширити позитивне поруке у циљу побољшања превенције, раног отркивања, преко скрининг програма, пружања адекватног третмана и бриге за оболеле како би све жене имале најбоље шансе за лечење, бољи квалитет живота и преживљавање од ових малигнитета, напомиње др Мандић.

У Србији се карцином грлића материце налази на четвртом место по учесталости посматрајући укупно све карциноме код жена. Висока инциденција карцинома грлића материце нас ставља у сам врх Европе, али исто тако и по смртности. У развијеним земљама које имају развијен скрининг програм, уз сада већ стандардну примарну превенцију; примену вакцинације против најзначајнијег фактора ризика, хуманих папилома вируса, појава рака грлића материце свела се на обољење које се не налази међу првих десет. Захваљујући развијеној секундарној превенцији, познатом Папаниколау цитолошком размазу, оно што се и открије су преканцерозе или почетни стадијуми што олакшава лечење, али и смањује неизвесност болног пута какво је лечење узнапредовалог обољења. Поред секундарне превенције, односно скрининг програма, данас је стандард у превенцији преузела и примарна превенција, применом профилактичке вакцине против ХПВ. Високоразвијене земље препоручују ХПВ вакцинацију као стандард у спречавању рака грлића материце, иако им рак грлића материце више није значајан медицински проблем.

Светска здравствена организација и Европско удружење гинеколога онколога указују да би се уз адекватну примарну и секундарну превенцију рак грлића могао “искоренити” као што је то урадила Аустралија, прва земља која је за 10 година успела да учесталост рака грлића материце смањи на 1,1 одсто на 100.000 жена. На жалост, у Србији се још увек пацијенткиње у високом постотку јављају у узнапредовалом стадијуму болести, а вакцинација није још заживела као стандардна метода примарне превенције, премда је сврстана у препоруке према новом Правилнику за вакцинације, наводи др Мандић.

Фото: Dnevnik (arhiva)


Имамо капацитете

Србија има капацитете, обучене лекаре да остваре адекватне прегледе користећи адекватне дијагностичке процедуре. Систем гинеколошке службе је добро развијен јер се гинеколози налазе у домовима здравља као првим станицама за побољшање, бригу и унапређење здравља жена. Рак грлића материце је болест која може да се спречи или рано открије. Потребно је само мало времена да издвојите и покуцате на врата ординација ваших гинеколога, поручује др Аљоша Мандић.


У Војводини према регистру за малигне болести Института за онкологију Војводине, рак грлића материце није у порасту, али није ни у паду. Од новодијагностикованих око 60 одсто је локално узнапредовало што изискује зрачну терапију и оптерећује здравствени систем. Скрининг програм није још увек заживео у свим срединама, а тамо где се и покушава организовати одазив жена је мали. Неопходно је да сви ми од појединца до друштва као целине информишемо и подижемо свест жена за потребом за редовним гинеколошким прегледима.

Потребно је да заједно као једно свесно друштво превазиђемо стигме, осећај срама, да код наших пацијената подигнемо свест о важности редовних прегледа и раног препознавања проблема. Дакле, овај труд се не тражи само од лекара, већ од целокупног друштва заједно с онима који постављају приоритете, везане за улагање у једном друштву и држави. Удружење гинеколога онколога Србије подржава улагање у здраву популацију, примарну и секундарну превенцију као основ смањивања превентибилне болести какав је рак грлића материце и то нам треба бити приоритет у будућности, каже професор Мандић.

Љ. Петровић

EUR/RSD 117.1484
Најновије вести