СВЕЧАНО ДОДЕЉЕНЕ ГОДИШЊЕ НАГРАДЕ „ДР ЗОРАН ЂИНЂИЋ” Прво место поделили Немања Теслић и Никола Тодоровић

Награде „Др Зоран Ђинђић”, чији је финансијски покровитељ Покрајински секретаријат за високо образовање и научноистраживачку делатност АП Војводине, 20. годину заредом додељене су јуче у Ректорату Универзитета у Новом Саду.
1
Фото: Дневник (Ф. Бакић)

До сада су ово престижно признање примила 33 млада научника и истраживача, а лауреати за 2023. су Никола Тодоровић и Немања Теслић, који деле прво место, те Бојан Матковски, којем је припала трећа награда. 

Фото: Дневник (Ф. Бакић)

Др Немања Теслић, научни сарадник на Научном институту за прехрамбене технологије у Новом Саду, награду види као одраз тимског рада, који је Универзитет препознао, рекао је јуче:

– Реч је превасходно о валоризацији споредних производа из прехрамбене индустрије и пољопривреде, те враћање у поновну употребу, чиме се остварује додатна добит, али и смањује загађење животне средине – додао је, појаснивши како се при цеђењу воћа, ради добијања сока, из одбачене покожице и коштице могу извући интересантна једињења, а потом вратити у производни процес. 

Асистент на Факултету спорта и физичког васпитања др Никола Тодоровић, чије су теме истраживања, између осталог, суплементација креатин монохидрата, као и креатински метаболизам, додао је да ласка свакоме ко се нађе на овом месту, али је важно не зауставити се и не заносити празновањем и претераном еуфоријом. 

Фото: Дневник (Ф. Бакић)

– То је валидација досадашњег рада, али и обавеза да у будућности радимо још више како бисмо оправдали титулу лауреата награде „Др Зоран Ђинђић”. Велики успех се постиже само напорним и преданим радом – каже, додајући како му је први план да након овог одвоји време за супругу и тромесечну ћерку, којој је и посветио награду. – Као лабораторија свакако имамо годишње планове. Неће се ништа драстично променити, евентуално би могла, у зависности од средстава, да се докупи опрема за нека нова истраживања. 

Бојану Матковском, доценту на Економском факултету у Суботици, поље рада је ефекат међународних економских процеса интеграција на пољопривредне произвођаче, прехрамбену индустрију и потрошаче наше земље.

Фото: Дневник (Ф. Бакић)

– Импонује вам кад добијете једну такву награду, поготово ако имамо у виду чињеницу да је она за 20 година, откад постоји, први пут додељена некоме за област економских наука. Велику захвалност на подршци дугујем како колегама са Катедре за агроекономију и агробизнис, без којих не бих стајао овде, тако и својој породици, посебно најмлађем члану који је на свет стигао баш почетком протекле школске године - рекао је Бојан Матковски.

Ове године био је расписан и конкурс за најбољи завршни рад на основним и академским студијама из области филозофских и социолошких наука, али награда није додељена јер ниједан од њих није задовољио постављене критеријуме.


Танке линије раздвајања

– Заиста су линије раздвајања кандидата биле веома мале, а да се лакше превазиђу, ове године смо решили да променимо правилник, те да поделимо награду ако имамо изузетне истраживаче који заслужују прво место – објаснила је председница Одбора Фонда „Др Зоран Ђинђић” Биљана Шкрбић. – Када смо погледали пријављене кандидате, њих 13, прво су се издвојила три. Одлучили смо се за додатне критеријуме, који су оштрији него Google Sholar и донекле одсликавају Стенфордову листу. Уобичајено је било да награде добијају ПМФ, Технолошки факултет, ФТН, па је додатна радост наша то што су се први пут појавиле две нове научне категорије. Тиме је разбијена теза да у појединим областима не може да се објављује, дакако, ови млади истраживачи показали су нам да могу бити изузетни и препознатљиви.


С. Милачић
Фото: Ф. Бакић

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести