Тренутно је шесторо деце на Клиници у КБЦ Д. Мишовић

БЕОГРАД: Руководилац Дечје клинике у КБЦ Драгиша Мишовић Оливера Остојић казала је јутрос да је ситуација нешто повољнија и да се свакодневно смањује број лечене деце у тој установи.
korona, kovid bolnica, Tanjug
Фото: Tanjug

"Тренутно имамо шест малишана са својим пратиоцима које лечимо. Од њих, једно дете има нешто тежу клиничку слику са упалом плућа. Остала су доста добро и биће још дан-два, након чега им следи кућни опоравак", рекла је Остојић за РТС.

Највише је до сада, током лета, али и у новембру и децембру, у установи било 44-оро деце и исто толико пратиоца који су били ковид позитивни, саопштила је она и додала да је од марта клиника практично "породична болница" која лечи и децу али и њихове родитеље.

"До сада је у нашој установи збринуто, од почетка епидемије нешто преко 700 малишана а забележено је преко 1.500 амбулантних прегледа. Много су нам помогли и тријажни центри у ковид амбулантама у домовима здравља након чега су деца слата у ковид болничке центре", навела је она.

Она је казала да је "продужени ковид", односно мултисистемски инфламаторни синдром забележен код 1-1,5 одсто малишана.

"То је, значи, код 10-15-оро деце. Њихова заједничка карактеристика била је да су била одрасла деца, од 15 година па навише, као и да су била гојазна. Гојазност је било нешто што је доносило озбиљне обостране упале плућа", истакла је Остојић, додајући да су деца добро одреаговала на терапију и после 7-10 дана опорављена ишла кућама.

Упитана за последице по здравље деце, она је рекла да код најтежих пацијената које су имали тренутно нема никаквих компликација и да је препорука да се 3-6 месеци не баве спортом.

"Односи се на оне који су имали рендгенски потврђене пнеумоније. Њих третирамо као реконвалесценте. Значи, 3-6 месеци без озбиљнијег физичког напора", закључила је Остојић.

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести