У Батуту отворен Национални комуникациони центар

БЕОГРАД: У Институту за јавно здравља "Др Милан Јовановић Батут" данас је свечано отворен Национални комуникациони центар за јавно здравље.
batut
Фото: Танјуг (видео)

ИТ опрему за отварање тог центра, вредну 70 милиона долара, донирала је Америчка агенција за међународни развој (УСАИД) у партнерству са Програмом Уједињених нација за развој(УНДП), а ту опрему су порет Института "Батут" добила и 23 регионална и локална здравствена центра широм Србије.

Отварању су присуствовали амерички амбасадор у Србији Ентони Годфи, стална представница УНДП у Србији Франсин Пикап, државни секретар у Министарству здравља Мирсад Ђерлек и директорка Института "Батут" Верица Јовановић.

Они су испробали нови комуникациони центар разговором уживо путем видео линка са директорима 23 здравствене установе широм Србије које су добиле ту опрему.

Амерички амбасадор Ентони Годфри пренео је новинарима да су му директори здравствених установа рекли да се комуникациона опрема коју су добили користи сваки дан, и то више пута дневно за размену информација.

Уверен је, каже, да ће опрема коју су донирали помоћи експетима за заразне болести да координаирају свој рад у борби против ковида и подсетио да су САД до сада обезбедиле близу пет милиона долара помоћи Србији у борби против ковида 19.

"Ова донација је само део помоћи од милион долара у пакету са УНДП у оквиру програма "Заједно против ковида". Кроз ово партнерство већ смо донирали 11 амбулантних кола са комплетном опремом локалним болницама, техничку опрему домовима за старе да би безбедно комуницирали са својим породицама", рекао је Годфри.

Он је додао да су сви амерички напори да помогну Србији у борби против ковида чињени као одговор на приоритете које је поставила Влада Србије.

Годфри је најавио и додатну америчку помоћ, пре свега да би се подигла свест о важности вакцинације.

"Вакцинација је једини начин за повратак у нормалан живот. САД остају заједно са Србијом у борби против ковида. Храбри људи дају све од себе у здравственим установама овде и широм света. Треба сви да им помогнемо, молим вас вакцинишите се, уколико то већ нисте учинили", поручио је амерички амбасадор.

Стална представница УНДП у Србији Франсин Пикап нагласила је да су јој из локалних здравственим центрима широм Србије.предочили колико је озбиљна ситуација код њих на терену и колико се епидемиолошка ситуација погоршала у градовима и општинама у Србији.

"Рекли су да ће им ова опрема помоћи да боље разговарају, размењују податке о пандемији и да боље и организованије раде на вакцинацији која је кључна у борби против ковида. Надами ће да после пандемија та опрема бити од користи за јачање јавног здравља", поручила је Пикап.

Државни секретар у Министарству здравља Мирсад Ђерлек изјавио је да је држава уложила много новца у борби против ковида 19, али да га посебно импресионира то што у тако тешким тренуцима нисмо сами.

"Обично се у тако тешком тренутку нађу пријатељи као што је амерички народ и амерички амбасадор Годфи. Данашња донациија није прва, а ни последња и то ми улива додатну наду да ћемо заједно победити ковид и да ћемо наставити да јачамо пријатељство Србије и САД које траје више од 100 година", поручио је Ђерлек.

Директорка Института "Батут" Верица Јовановић нагласила је да ће поклоњена опрема бити од велике користи и после пандемије.

"У савременом свету више није важно да будете присутни негде, важна је брзина комуникације, а то најбоље омогућава он лине комуникација", рекла је Јовановић. Директорка "Батута" уручила је захвалнице америчком амбасадору Ентонију Годфрију и сталној представници УНДП у Србији Франсин Пикап због помоћи коју су пружили Институту и нашој земљи у борби против пандемије ковида 19.

EUR/RSD 117.1131
Најновије вести