У Новом Саду отворен Шести конгрес српских ортопеда

НОВИ САД: На данас отвореном Шестом конгресу Српске ортопедско трауматолошке асоцијације (СОТА) који је окупио готово све ортепеде из Србије и бројне из иностранства, стручњаци ове медицинске дисциплине, до 22. септембра, имаће прилику да размене искуства, покушају да разреше неке од дилема у свакодневном раду и да се упознају с новим, модерним европским и светским трендовима у ортопедско - трауматолошкој струци.
ortopedija
Фото: Dnevnik (Filip Bakić)

Учеснике Конгреса је на отварању, у амфитестру пословне зграде НИС-а, истакавши значај овог скупа и важност ортопедске хирургије у здравственом систему, поздравио покарајински секретар за здравство доцент др Зоран Гојковић.

Клиника за ортопедску хирургију и трауматологију КЦВ је организатор овог шестог сусрета ортопеда Србије, а у оквиру Српске ортопедско - трауматолошке асоцијације која постоји 10 година. Ово је други пут да је Нови Сад домаћин једног овако великог и значајног скупа. Овај конгрес се од свих досадашњих издваја по присуству више од 20 најеминетнијих стручњака за ортопедију и трауматологију из целе Европе и света. Захваљујући организаторима, помоћи спонзора и помоћи државе на неки начин, сви ови људи су данас у Новом Саду где ће три дана размењивати искуства и знања из целог света, али и искуства из наше средине. Прилика је то и за упоређивање колико смо ми далеко од света, или колико је свет далеко од нас, рекао је секретар Гојковић.

Како је додао, српска ортопедија има више од 500 специјалиста, преко 100 младих лекара који су на специјализацији и будућност српске ортопедије је загарантована.

Будућност ближа, као и даља захтеваће много више знања, много више технолошких иновација и то је оно што управо овакви сусрети доносе. Изузетно је важно да истакнути стручњаци овде могу свим специјалистима Србије да укажу на савремена кретања и трендове у ортопедској хирургији – реко је покрајински секретар за здравство.

На континуитет сарадње домаћих и страних ортопеда и значај Когреса указао је проф. др Мирослав Миланков.

Пре 30 година када сам био најмлађи лекар на Клиници, присуствовао сам конгресу лекара 1988. године који одржан у Српском народном позоришту. Ту се скупио читав свет, на моје и одушевљење мојих колега могли смо да видимо и чујемо сва та велика имена светске ортопедије. То нам је омогућило да даље развијамо нашу хируршку дисциплину, да учимо, радимо и добијемо додатну мотивацију. После толико година сада смо поново у Новом Саду, на скупу којем су сви ортопеди из Србије, као и колеге из иностранства које заиста нешто значе у својим областима, највећа светска имена, истакао је председник Конгреса, управник Клинике за ортопедску хирургију и трауматологију Клиничког центра Војводине и професор на Медицинском факултету Унверзитета у Новом Саду проф. др Мирослав Миланков. Сви су нам они дали подршку за наш рад. Омогућавали су нам да током протеклих година као стипендисти заједно с њима, у њиховим матичним кућама, научимо пуно тога, и то све донесемо овде. Наша Клиника је данас на европском нивоу што се тиче рада, ако то није по условима, материјалним средствима и зградама. Наши ортопеди прате све трендове у свету, у спортској медицини, уградњи протеза колена и кукова, што је у Војводини доста заступљено због старосне структуре становништва. Укључени смо и у Транспалант програм КЦ Војводине. Клиника за ортопедију још од 1986. у томе учествује и оперисан је велики број пацијената. Данас имамо све услове за развој Трансплант програма у оквиру КЦ Војводине, а и у ономе што смо до сада радили постизали смо изванредне резултате, рекао је др Миланков.


Важне пословне и стручне везе

Имамо више од 500 ортопедских хирурга који редовно посећују Конгрес који одржавамо сваке две године, јер ипак смо мала земља, а конгреси нису јефтини. Међутим, значај Конгреса је енорман због тога што људи на њему добију нова сазнања пре него што су и објављена у стручним и научним часописима. Све најновије се прво чује на конгресима, а затим буде написано. Зато је врло важно да млади лекари долазе на конгресе, такође без тих сусрета нема ни упознавања међу људима. Везе које се ту успоставе, поготово с иностраним лекарима, од огромног су значаја за развој ортопедије у нашој земљи. Тако и велики број младих лекара баш захваљујући конгресима успе да оде на усавршавање у велике центре Европе и света, рекао је др Бумбаширевић.

Према његовим речима, ортопедија је скупа дисциплина, у скандинавским земљама четвртина буџета за здравство иде на ортопедију.

Да би била добра, у њу се мора улагати. Предуслов за то је знање стручњака. Морамо знати у шта да улажемо као би се ортопедија развијала, а грађани добро лечили у овој средини – истакао је др Бумбаширевић.


По речима академика др Марка Бумбаширевића, председника СОТА, Српска ортопедско - трауматолошка асоцијација је једино званично ортопедско удружење Србије и свако одржавање ових конгреса има велики значај за развој ортопедије у нашој земљи.

В. Црњански

EUR/RSD 117.1661
Најновије вести