У Србији нема опасности од обољевања од новог вируса

Нови корона вирус (nCoV) је до сада непознати, тип вируса из фамилије коронавириде, а ова фамилија вируса изолована је још 1962. године и од тада до данас су доказани многи типови и подтипови корона  вируса као проузроковачи болести код људи, сисара и птица - каже епидемиолог примаријус др Снежана Медић.
Korona virus Foto: Youtube/printscreen
Фото: Youtube Printscreen

- Према доступним информацијама, број оболелих од корона вируса је близу 300 а број умрлих 6. Међу оболелима има и здравствених радника. Оболелих има у Кини, у већим градовима Кине, укључујући Вухан, који је епицентар епидемије, као и Пекинг и Шангај, а регистровани су случајеви и ван Кине. Неколико случајева је идентификовано и у иностранству и то два на Тајланду, један у Јапану и други у Јужној Кореји. Заражени су се недавно вратили из Вухана - каже за “Дневник епидемиолог Центра за контролу и превенцију болсти Института за јавно здравље Војводине примаријус др Снежана Медић.

Како објашњава, овај нови корона вирус (nCoV) је до сада непознати, тип вируса из фамилије коронавириде. Ова фамилија вируса изолована је још 1962. године и од тада до данас су доказани многи типови и подтипови корона  вируса као проузроковачи болести  код људи, сисара и птица.

- Тип nCoV се разликује од досада познатих корона вируса укључујући  MERS-CoV и SARS-CoV. Инфекције различитим типовима и подтиповима корона вирусима су иначе  честе у људској популацији. Процењује се да вируси из ове групе проузрокују значајан проценат свих респираторних инфекција код човека. Тежина клиничке слике се креће у распону од благих прехлада, које су и најчешће, па до тешког акутног респираторног синдрома (SARS) - наводи др Медић.


Симптоми

- Симптоми инфекције nCoV укључују изненадну појаву високе телесне температуре, праћену отежаним дисањем, односно гушењем, болом у грлу и знацима упале плућа код особа које су путовале или боравиле током последњих 14 дана у Кини, односно у Вухану, или су биле у контакту с неким код кога је лабораторијски потврђен НЦоВ - истакла је др Медић и додала како су здравствени радници који пружају помоћ оболелима у повећаном ризику од обољевања, а да су у повећаном ризику и особе које имају ослабљен имунитет, као и старије особе.


Начини преношења nCoV још нису дефинитивно утврђени али се претпоставља да овај вирус има зоонозно порекло, односно да су животиње резервоари, те да је пренос могућ са животиње на човека.

- Постојање интерхуманог преноса, односно „ са човека на човека“, које су недавно потврдиле кинеске здравствене власти, још увек су предмет проучавања стручњака Светске здравствене организације - истакла је др Медић.

Ризик за уношење вируса и његово ширење код нас је низак упркос интензивном међународном саобраћају. Примаријус др Снежана Медић каже како за сада Светска здравствена организација (СЗО) није издала никакво упозорење у смислу ограничења путовања или трговине међу државама чланицама, нити је за наше подручје такво упозорење стигло од стране Института за јавно здравље Србије.

- СЗО засада препоручује се пооштрен епидемиолошки надзор. Међутим у светлу нових података и пораста броја оболелих очекују се нове препоруке СЗО. Свакако да СЗО прати ситуацију и разматра да ли је ова вирус претња међународном здрављу о чему ће обавестити све земље чланице - истакла је др Медић..

Министар здравља Златибор Лончар изјавио је да у Србији нема места за панику након што се у Кини појавио нови корона вирус, који се шири и на друге земље, али да ће контрола на нашим граничним прелазима бити појачана. Навео је да је Министарство здравља све време на вези са Светском здравственом организацијом, од које још нису стигле никакве битније препоруке, попут забране путовања.


Мере превенције

- Не постоји вакцина против nCoV. Мере превенције су опште. Иако засада нема препорука у погледу ограничења путовања у Кину и друге земље у којима су регистровани случајеви, особе које путују треба да се придржавају општих мера, а то су избегавање боравка у просторијама где борави већи број људи, избегавање контакта са особама које имају симптоме респираторне инфекције; редовна хигијена руку, посебно избегавати пијаце и контакт са животињама, а и у захваћеним подручјима и у Кини генерално. Путници који долазе из захваћеног подручја, уколико имају знаке инфекције органа за дисање, треба да се обрате свом лекару, уз напомену о недавном путовању - саветује др Снежана Медић.


Ипак, министар је апеловао на све који живе у Србији да у овом периоду, без преке потребе, не иду у подручја где се појавио коронавирус чији су, указао је, симптоми повишена температура, малаксалост и отежано дисање.

- Пошто већ знамо да тај вирус постоји, мораћемо посебно да обратимо пажњу јер не желимо да нас изненади, да дођемо у ситуацију да нисмо предузели мере које можемо да предузмемо, а оно што можемо да урадимо то је да апелујемо на све грађане који живе у Србији да у овом периоду, без преке потребе, не иду у подручја где се појавио вирус - рекао је др Лончар.

Ако су већ отишли или се враћају из тих подручја у Србију, а имају било какве симпотоме, министар је скренуо пажњу да се на време јаве лекару и истакао да ће контрола на нашим граничним прелазима бити пооштрена.

- За сада, за нашу земљу нема места за панику, али то не значи да треба да се опустимо. Ми ћемо, и док не стигну званичне препоруке Светске здравствене органзације, појачати надзор и контролу на граничним прелазима - рекао је Лончар.

Иначе, Светска здравствена организација одржаће данас, у среду, састанак стручног одбора за хитне случајеве због епидемија коронавируса у Кини.  

Љ. Петровић

 

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести