Вакцинацијом ка колективном имунитету од корона вируса

БЕОГРАД: Министарка за рад, запошљавање социјална и борачка питања Дарија Кисић Тепавчевић каже да нико не може дати одговор на питање када ће се завршитти епидемија Ковида- 19, истичући да је суштина борбе против епидемије стварање колективног имунитета уз помоћ вакцина које су доступне за све наше грађане.
Танјуг/Раде Прелић/Дарија Кисић Тепавчевић
Фото: Танјуг/Раде Прелић/Дарија Кисић Тепавчевић

"Од када је кренуо да се шири, овај вирус нас је више пута демантовао. Покушавајући да предвидимо то, ослањали смо се на сазнања која смо имали о вирусима из ове групе, или сличним вирусима, па се пролеће и лето доживљавало као период када је мања учесталост свих инфекција које се преносе кашљајним путем, али се за овај вирус показало да није тако", рекла је новинарима Кисић Тепавчевић.

Суштина је, како је истакла, у стварању наше одбране у смислу стварања колективног имунитета.

"Сада имамо моћно оружје у нашим рукама - вакцину. Имамо велику срећу да ангажовањем Владе Републике Србије имамо доступне вакцине", навела је министарка, прецизирајући да је уговорена набавка вакцина за све наше грађане.

Према њеним речима, овде имамо и луксуз да бирамо коју вакцину да примимо, те да је на нама само да испунимо - и дужност према себи и према најмилијима и држави.

"Вакцинисањем стварамо баријеру да се вирус даље шири - ако створимо имунитет онда нећемо дозволити да се у нашем организму даље умножава и преноси", нагласила је министарка.

Упитана да ли се размишља о могућности укидања обавезног пи-си-ар теста за домаће и стране држављане који су - и прележали Ковид-19 и примили вакцину против тог вируса, Кисић Тепавчевић је навела да ће се о тој теми активно дискутовати у наредном периоду.

"За њих постоје разне могућности, али ће се још сачекати са одлуком док се види како ће се то решавати на глобалном нивоу и када су у питању они који су прележали болест и за оне који су се ваксинисали", рекла је министарка, указујући да сада различите земље имају различите препоруке.

Наводи да ће због глобалног кретања међу земљама, морати да се одреде неки стандарди уз, на пример, одређивање антитела.

Како се показало се да овај вирус нема и непознаје границе, Кисић Тепавчевић је нагласила да су потребне значајне мере на свим међудржавним прелазима.

EUR/RSD 117.1117
Најновије вести