Грађани муку муче да врате 68 милијарди

НОВИ САД: Бруто износ проблематичних кредита (НПЛ) банкарског сектора Србије смањен је у првом тромесечју четири милијарде динара, односно на 341,7 милијарду, по извештају Народне банке Србије о банкарском сектору за први квартал 2017.

Пад бруто проблематичних кредита од 1,2 проценат, уз незнатни раст укупних кредита од 0,1 одсто, условио је пад показатеља учешћа НПЛ-а у укупним бруто кредитима 0,2 процентних поена у односу на крај претходног тромесечја, на ниво од 16,8 одсто.

У извештају се наводи да је пад евидентиран у свим посматраним секторима, осим јавних предузећа, сектора домаћинстава и пољопривредних произвођача.

И даље се највећи део бруто НПЛ кредита односи на привредна друштва – 155,7 милијарди динара на крају марта 2017. године, а следе нефинансијска правна лица у стечају чији НПЛ кредити износе 80,3 милијарди.


Доминира евродуг

Када се посматра валутна структура кредита банкарског сектора Србије, на крају првог тромесечја 2017. удео девизних и девизно индексираних кредита износи 69,7 одсто.

Валута која доминира код индексираних кредита је евро, с уделом од 63 одсто, односно 90,3 одсто у укупним бруто девизним и девизно индексираним кредитима. Следе кредити у швајцарским францима и америчким доларима с уделима од 4,9 процената и 1,6 одсто.


Код становништва бруто НПЛ кредити износе 68,4 милијарди динара, што чини 20 одсто укупних кредита.

Током првог тромесечја, бруто кредити банкарског сектора су се у номиналном износу повећали 11,2 милијарди динара, и износе 1.984 милијарди, што представља квартални раст од 0,6 одсто.

Када се кредитна активност банкарског сектора посматра на нето нивоу, после умањења за исправку вредности, кредити бележе раст од 0,8 одсто.

И даље се највећи део бруто НПЛ кредита односи на привредна друштва – 155,7 милијарди динара

Повећање кредитне активности на бруто нивоу је најизраженије у сектору становништва – 2,9 одсто, односно 21,5 милијарду динара у односу на крај претходног квартала, док је највеће негативно кретање евидентирано у сектору финансија и осигурања, где се бележи смањење од 39,3 одсто, односно 9,7 милијарди динара, највише код домаћих банака.

Номинално повећање кредитне активности на бруто нивоу забележено је и у сектору привредних друштава, тако да је тај сектор и даље најзаступљенији с учешћем од 44,5 одсто у укупним бруто кредитима.

Д. В.

EUR/RSD 117.1415
Најновије вести