Пољопривреди до 2020, 175 милиона евра бесповратно из ЕУ

БЕОГРАД: Министар за европске интеграције Јадранка Јоксимовић и шеф делегације ЕУ у Србији Сем Фабрици, у присуству министра пољопривреде Бранислава Недимовића, потписали су данас ИПАРД 2 - финансијски споразум којим је из ЕУ Србији обезбеђено 175 милиона евра, бесповратно, за унапређење српске пољопривреде.
poljoprivreda FB--9063
Фото: F. Bakić

Јоксимовић је истакла да ће, са додатним средствима државе, аргар имати на располагању 230 милиона евра, а први уговори пољопривредницима, каже, биће уручени следеће недеље.

"Задовољство ми је што данас реализујемо активност која је почела пре четири године, када је најважни услов, за отпочињање процеса добијања акредитације за бесповратна средства ЕУ за развој пољопривреде, био да обезбедимо простор и изместимо Управу за аграрна плаћања из Шапца у Београд", рекла је Јоксимовић новинарима у реновираној загради Управе.

Истиче да финансијски споразум отвара "нову страницу српске пољопривреде", јер, каже, први пут Србија и пољопривредни поризвођачи добијају могућност да користе бесповратна средства из европских фондова.

"Ово је ИПАРД 2 програм за период од 2014. до 2020. у износу од 175 милиона евра бесповратних средстава из ЕУ, а са националним доприносом укупна висина средстава износиће око 230 милиона евра", подвукла је Јоксимовић.

Каже да су министарство на чијем је челу, као и Министарство пољопривреде и делегација ЕУ у Србији, започели процес повећања видљивости, обавештавања и упознавања пољопривредника са областима за које могу да аплицирају за средства из ИПАРД фонда.

"У тој првој фази, мора да постоји део предфинансирања од стране заинтересованих, али та средства ће им на крају процеса бити враћена", нагласила је министар.

Према њеним речима, Србија тим споразумом и средствима добија могућност да постепено усклади српску пољопривредну политику са европском, додајући да је то дуг, озбиљан и изазован процес.

Међутим, истиче она, искуства претходних земаља, које су у најновијим таласима постале чланице ЕУ, указују да је највећа скепса пре приступања била код пољопривредника, а да су чланством и првим годинама чланства, управо они били највећи добитници. Тако ће, верује, бити и у Србији.

Наводи да споразум даје могућност не само да се повећа конкурентност српске пољопривреде - модернизацијом пољопроивредно прехрамбених објеката, обнављањем опреме и свеукупном модернизацијом, већ и да се постигне равномеран територијални развој. То ће, рекла је Јоксимовић, резултирати решењем највећег изазова, а то је и велики мотив - да људи остану на селу, и то не само пољопривредни произовођачи, већ и жене и млади. 

Фабрици: За српску пољопривреду и до 400 милиона евра

Шеф Делегације ЕУ у Србији Сем Фабрици сагласио се са министром за европске интеграције да је споразум резултат тимског рада и навео да би средства за унапређење српске пољопривреде могла достићи и 400 милиона евра, уз кофинансирање приватних лица.

"Закључење овог финансијског споразума омогућава државној управи да закључи прве уговре и изврши прве исплате пољопривреде", указао је Фабрици и додао да би он требало да омогући српским пољопривредницима припреме за конкрутено тржиште ЕУ.

Фабрици је истакао висок потенцијал српске пољопривреде и додао да 10 одсто БДП долази из пољопривреде, 20 одсто људи ради у том сектору, 50 одсто пољопривредних производа из Србије се извози на тржиште ЕУ, а тај износ је последњих година износио 1,5 милијарди долара.

EUR/RSD 117.1415
Најновије вести