15. ЈЕ ДАН ОД НЕСТАНКА МАЛЕ ДАНКЕ (2) Марко Ницовић ОБЈАСНИО шта је решење; У селу Злот велики број полицајаца; Ватрогасци настављају да празне цистерне и бунаре

Прошло је 15 дана откако је у Бањском пољу нестала мала Данка Илић (2). Србија се тада први пут суочила с активирањем Амбер алерта, а због вести да је наводно виђена у Бечу, у потрагу се укључио и Интерпол. Нажалост, након девет дана потраге саопштено је да је двогодишња Данка убијена, а да су ухапшени радници ЈКП "Водовод" Д. Д. и С.рђан Ј.
2
Фото: TANJUG/ VLADIMIR ŠPORČIĆ, MUP

Њима двојици на терет се ставља кривично дело тешко убиство у саизвршилаштву, а одређен им је притвор до 30 дана.

Отац и брат Д. Д. такође су ухапшени и то због помагања при сакривању тела, али је брат преминуо непуна два дана након хапшења.

Ватрогасци су у селу Злот из ког је Д.Д, осумњичени за убиство девојчице Данке Илић. Тренутно црпе воду из сеоског резервоара.

Такође кроз село Злот је прошао кордон полиције. Упутили су се у непознатом правцу, а полицијски ауто је препречио пут и новинари нису могли даље.

МАРКО НИЦОВИЋ ОБЈАСНИО "Да је тело у близини, нашли би га"

Осумњичени за убиство девојчице Данке Илић су имали доста времена да тело пребаце на неко даље место, а смрт једног осумњиченог да је помагао, додатно компликује. Искрено, ја решење видим једино у њиховом признању, каже за Телеграф.рс некадашњи начелник београдске полиције Марко Ницовић.

Налазимо се у 15. дану откако полиција неуморно ради на расветљавању случаја убиства девојчице Данке Илић (2), која је нестала 26. марта и која је, како се верује, истог дана и убијена.

Фото: Дневник Архива

Полиција је због овог злочина ухапсила двојицу осумњичених - Дејана Д. и Срђана Ј., којима је прошле седмице одређен и протвор до 30 дана. У петак 5. априла приведени су и Д. Д. и Р. Д., брат и отац осумњиченог Дејана, због сумње да су му помогли да пребаци тело девојчице на другу локацију.

- Да је дете сакривено негде у близини, сигуран сам да би до сада полиција нашла. Овако, све се компликује, јер тела нема. С друге стране, након смрти брата осумњиченог, који је и сам осумњичен да је учествовао отежава све, као и њихове изјаве, тако да ми имамо једну причу која иде у недоглед. Полиција ради свој посао, али што се мене тиче лично, из свог искуства ћу рећи да је признање ту једино решење, каће Ницовић.

Зашто нису помогли детету

- У моментима страха, када се нешто деси изненада, људи делују другачије. Ми ту имамо људе за које се каже да нису били инцидентни, да су били мирни, повучени, и поставља се питање како су могли да ударе дете и да му не помогну. У тим моментима када се деси нешто, у паници људи ураде свашта, они су желели да што пре обезбеде себе.  Зато је важно извући признање, пронаћи тело како на суду све ишло онако како треба, када је већ, нажалост завршено најтужније могуће, истакао је Ницовић за Телеграф.рс.

Шта ако не нађу тело

Председник Центра за обнову међународног права Горан Петронијевић изјавио је данас поводом убиства двогодишње девојчице Данке Илићи з Бора, да се може утврдити шта се догодило другим методама као што су сведочења, материјални трагови, ДНК анализе, трагови крви, трагови на аутомобилу и путу, и ако се не нађе тело девојчице.

Он је истакао да би ипак најсигурнији доказ био проналазак тела и утврђивање узрока смрти.

- Данас су техника доказивања и форензика отишле толико далеко да се могу неке ствари утврдити на основу сателитских снимака, ДНК анализа, трагова косе..., навео је он за Танјуг.

Користе специјалну опрему и дронове

Полиција и спасилачке екипе свакодневно претражују терен у потрази за телом девојчице.

Припадници Управе криминалистичке полиције (УКП) из Београда и Бора прегледају околину куће Д. Д, испражњен је и претражен резервоар за воду, а затим и корито потока који се налази у околини.

Иза потока се налази још пет резервоара или бунара, а претпоставка је да ће се данас радити на тим локацијама, јавио је репортер Танјуга.

Припадници УКП Бор и београдског УКП-а заједно са ватрогасним камионом са посебном опремом за претрагу терена у уторак су стигли у село Злот у околину куће Д. Д. осумњиченог за убиство Данке Илић.

Јуче је претраживан и други део Лазаревог кањона, након што је полиција, заједно са спасилачким тимом и Горском службом спасавања, претражила првих 3,5 километара. Претражена је и јама изнад кањона, добока 70 метара.

За претрагу се користи специјалистичка спасилачка опрема и дронови.

 Полиција је, у потрази за Данком, прегледала велики број кућа и возила, али и ГПС пријемника и телефона путем базних станица.

До сада, полиција је прегледала 158 кућа са окућницом и 175 станова у осам зграда, као и 360 возила, међу којима је идентификовано 30 који су се нашли на снимцима са надзорних камера и обављени су разговори са возачима. У временском интерцалу који је био од интереса за полицију, у Бањско Поље је ушло 17 аутомобила, а изашла су два.

Прегледани су снимци са 10 камера у насељу Бањско Поље, а полиција је разговарала са 45 особа, од којих је прикупила различите информације.

На полиграф је одведено 15 људи, а информације добијене тим путем користе се као помоћ у истрази.

Полиција је прегледала и логове на базним станицама, како би било установљено ко се кретао у околини насеља у време Данкиног нестанка.

На базним станицама је регистрован 41.751 телефон, док је на базној станици на излазу из Бора, која покрива Бањско поље забележено 24.455 бројева телефона, од којих је 916 регистровано на мрежи у критично време 26. марта.

Неколико дана касније, 2. априла, полиција је узела бројеве телефона од 658 мештана Бањског Поља ради лакше анализе логова на базним станицама.

Такође, пресретнуто је 175.000 комуникација - телефонских и путем СМС порука.

Фото: Танјуг/Владимир Шпорчић/МУП

Дете од 2 године нестабилно је док хода, каже психолог

Психолог Снежана Репац каже да су изјаве Д. Д. (50) из села Злот код Бора и С. Ј. (50) из села Лука надомак Бора, осумњичених за брутално убиство Данке Илић (2) у Бањском пољу, нелогичне и да је тешко поверовати у оно што су рекли на саслушању, наводећи да су дете оборили аутомобилом док је било само на улици, а потом га удавили, плашећи се отказа и тело бацили на депонију.

- Изјава осумњичених је мени потпуно нелогична. Ја лично не могу да схватим чињеницу коју износе, да је дете само истрчало на улицу, то ми је спорно. Рекли су да је дете било само на улици када су га оборили. Имам пуно искуства с децом тог узраста и знам колики су њихови развојни капацитети. Са непуне две године дете је нестабилно док хода, а двориште на којем се све догодило је кршевито и било је много набацаног отпада. Мој осећај, бар на основу онога што сам могла да прочитам, је да су осумњичени постали још сумњивији после давања исказа - објашњава психолог, и истиче да не може да замисли ту слику, па јој то отвара сумњу да ли је све остало тачно.

- Нелогично је зашто су се баш тамо зауставили да би мокрили. Изгледа као да је прича настала у брзини, без доброг осмишљавања. Он се наводно сећа шта је радио детету, а не сећа се где је оставио тело. Касније изјављује како се вратио по тело и преместио га, што говори да се ипак сећа. Значи да самог себе побија. Ако је био пијан када је наводно давио дете, у том тренутку би био под најјачим утицајем алкохола. Касније, када би алкохол требало да изветри, он би с већом вероватноћом требало да се сећа где је оставио тело. Осумњичени врло јасно наводи шта је урадио у првом моменту, што значи да није био под толиком дозом алкохола да не може да се сети. Њихову причу не могу да осликам нити да је поставим у реалан временско-просторни оквир, могу само да кажем да ће се то утврдити. Људи који се баве тиме су професионалци, сигурно ће открити и те нелогичности - уверена је наша саговорница.

На питање како коментарише правдање осумњичених да су дете наводно ставили у гепек и удавили га јер су се плашили отказа, наводи да је то је нелогично и неуверљиво.

-  Не може неко више да се плаши отказа него доживотне робије. Не видим да то што су рекли проистиче из аутентичне приче. У овој изјави  препознаје се умишљај јер су осумњичени девојчицу наводно ставили у гепек, а потом су је наводно давили, чиме се потврђује да је постојала намера да је усмрте. Ако је Дејанов брат био трећи саучесник, чудо је да су њих тројица могли да се договоре око тога за кратко време - наводи Снежана Репац.

- Видела сам изјаву мајке осумњиченог да је волео да попије, али да није у стању да тако нешто уради. Могуће је да је то за њу траума и да не може са тим да се помири. Проблем је ако неко зна, а лаже. Држати такву врсту лажи у себи је много тешко - истиче Снежана Репац на крају разговора.

EUR/RSD 117.1117
Најновије вести